Кои зеленчуци могат да се засаждат на сянка?

09 юли 2025, 09:57 часа

Повечето градинари вярват, че отглеждането на зеленчуци изисква много слънце - повече от шест часа пряка слънчева светлина всеки ден - за да бъде успешно. Ако обаче дворът ви има много сянка, това не е причина да се отказвате от идеята да имате собствена зеленчукова градина. Дори четири до пет часа слънчева светлина или ярка, пъстра сянка през деня могат да бъдат достатъчни, за да се получи добра реколта след засаждането на правилните култури. 

Какви зеленчуци да засадите на сенчести места

Маруля. Тази зелена салата, както повечето листни зеленчуци, расте добре само с три до четири часа пряка слънчева светлина на ден. Сортовете с рехави листа се развиват най-добре на частична сянка.

Спанак. Той е студоустойчива култура и може да се отглежда както през пролетта, така и през есента. Пролетните култури ще се запазят по-дълго в частично засенчена градина, защото ще растат по-бавно. 

Лунен календар за юли 2025: Какво още може да засадите в градината

Билки. Някои билки виреят много добре на частична сянка, ако получават около четири до пет часа пряка слънчева светлина на ден. Те включват босилек, лук, розмарин, магданоз, кервел и кориандър. Те могат да се отглеждат заедно в голям съд.

Грах. Градинският, захарният и снежният грах са студоустойчиви сезонни култури, които се засаждат в началото на пролетта. Това често се прави преди дърветата да са се разлистили, което може да осигури допълнително слънце в началото на сезона.

Боб. Бобът може да вирее добре на частична сянка, ако получава поне пет часа слънце на ден. 

Репички. Друга култура, подходяща за хладен сезон, която расте най-добре при температури между 10 и 18°C. Те могат да се засяват през пролетта, преди дърветата да са се разлистили, за да им се осигури повече слънчева светлина за началния етап на растеж. Репичките се нуждаят от около четири до пет часа слънчева светлина, за да образуват вкусни корени. Горещото време насърчава производството на семена.

Засаждане на дини и пъпеши през юни 2025: Това са най-добрите

Ряпа. Подобно на репичките, ряпата (или фуражната ряпа) расте добре при по-ниски температури, така че може да се засажда за пролетна или есенна реколта. Когато разсадът е висок 8–10 см, проредете растенията до 5–10 см едно от друго. Не забравяйте, че листата на ряпата също са годни за консумация.

Цвекло. Въпреки че цвеклото може да не е толкова голямо, колкото това, отглеждано на пълно слънце, то ще даде добра реколта, когато му се осигуряват четири до пет часа слънчева светлина всеки ден. 

Зелен лук. Зеленият лук е лесен за отглеждане, ако получава поне четири часа слънце на ден, било то на закрито или директно в земята. Разредете младите разсади до около 5 см между растенията. Можете също да сеете зелен лук на всеки няколко седмици от ранна пролет до лятото, за да осигурите непрекъсната реколта.

Кейл. Кейлът е листно зеле, което обича хладни температури. В меки региони може да оцелее през зимата, осигурявайки много дълъг период на реколтата.  

Рукола. Пиперливият вкус на това бързорастящо зелено растение се усеща добре, когато е отглеждано при лека сянка, която го предпазва от прекалено лют вкус. 

Прочетете също: Какво може да засадите през юли, за да имате реколта до есента?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес