Зеленият фасул е популярна зеленчукова култура от семейство Бобови. Нарича се още зелен фасул, аспержи и захарен фасул заради младите, нежни и сочни шушулки, които се използват за храна. Зеленият фасул няма груби влакна или пергаментов слой в шушулките си – той е годен за консумация цял.
Богат е на витамини А, В, С, Е, магнезий, калий, фосфор, калций, микроелементи - цинк, сяра, мед, фолиева киселина.
Видове зелен фасул
Сортовете зелен фасул се разделят според времето на зреене на ранозреещи (до 60 дни), средноранни (60-70 дни), средноранни (70-80 дни), среднозрели (80-100 дни) и късни (повече от 100 дни).
Според модела на растеж, бобът се класифицира като храстовиден, полукатерещ и катерлив.
Как се замразява зелен боб във фризер
Фасулът е сравнително светло- и топлолюбива култура. Лека неутрална глинеста почва със средна влажност е идеална за отглеждане. Добре е и когато под предишни култури са били прилагани органични торове.
Приготвяне на семена от боб
В края на май е необходимо да подготвите семената на боба за сеитба. За целта третирайте семената в тъмнорозов разтвор на калиев перманганат за 20 минути, след което изплакнете добре. Увийте ги във влажна кърпа, поставете ги в съд с капак и ги поставете на топло място при +25 °C.
Изплаквайте семената и кърпата ежедневно с топла течаща вода. Те ще покълнат след около седмица. Не позволявайте на семките да пораснат твърде големи, тъй като дългите лесно се повреждат при сеитба.
Засаждане в земята
Фасулът се отглежда чрез засяване на семена директно в почвата, когато почвата на дълбочина 10-15 см се затопли до +15°C.
5 правила за грижа за боба
1. Редовно разрохкване на междуредията на дълбочина 5 см. Основната част от кореновата система е концентрирана в почвен слой с дебелина 20-25 см и се простира в радиус до 50 см встрани.
2. Окопайте растенията, когато достигнат фазата на 4-5 листа. Това подобрява образуването на допълнителни корени, намалява полягането на растенията и подобрява храненето по време на завръзване на плодовете. Поръсете лехата с почва от двете страни на височина 5 см. Това също потиска растежа на плевелите. Браздата, образувана между редовете, трябва да се разрохква, особено след поливане и дъжд.
Кога се сее зелен боб втора реколта?
3. Подхранвайте боба със сложен минерален тор. На почви с ниска плодородност е препоръчително това да се прави поне веднъж на сезон в количество 30-40 г на 1 м2. Подхранването може да се комбинира с разрохкване и окопаване, като същевременно торът се заравя в почвата.
4. При сухо време поливайте посевите между редовете. За да избегнете гъбични заболявания, като антракноза, не позволявайте на пръскане или влага да попаднат върху зелените части на растенията. По-добре е да завършите поливането през първата половина на деня, така че всичко да изсъхне до вечерта.
5. Редовно отстранявайте плевелите и предпазвайте насажденията от листни въшки и охлюви.
Торене на зеления боб
1. Подготовка на почвата
След като получите резултатите от почвения си тест, е време да подготвите почвата за зеления си фасул.
Не забравяйте, че целта е да се създаде плодородна, добре дренирана среда, която ще подпомогне стабилния растеж на зеления фасул.
2. Избор на торове
Органично срещу синтетично
Изборът на подходящ тор за зеления ви фасул може значително да повлияе на растежа и добива му.
Избор на метод
Изборът на правилния метод на торене е от решаващо значение за здравето на зеления боб. Нека разгледаме най-ефективните начини за доставяне на хранителни вещества на вашите растения.
• Повърхностно приложение: Това включва разпръскване на тор около основата на растението. Важно е да се избягват листата, за да се предотвратят евентуални изгаряния.
Засаждане на зелен боб - 10 съвета за всеки градинар
• Странично торене: Този метод поставя тор в почвата до зеления фасул , осигурявайки хранителни вещества по-близо до корените .
• Листно подхранване: Директен подход, при който пръскате листата с хранителен разтвор, което позволява бързо усвояване.
Всеки метод има свои собствени предимства и най-добрият избор зависи от специфичните условия във вашата градина и етапа на растеж на зеления ви фасул.
Борба с вредителите
За този проблем е много важно да се пръскат растенията превантивно с разтвори, които съдържат фунгициди и натурални продукти, които имат ефект при приложение.
Ефективни препарати
• За борба с листните въшки ефикасен е разтвор на чесън, сапун и коприва. Добър е и препарата от 1 кг нарязана на ситно коприва в 8 литра вода, който отлежава 1 ден. След това можете да пръскате растенията си.
• За борба с плевелите и профилактика използвайте силен хербицид.
• Акарите се пръската с 0.2% Дитан
• Срещу бактериален пригор се прави смес от 10 литра вода и 30 гр. суха вратига. С тази семс се пръскат листата н зеления боб.
Бобови растения: Видове и засаждане
• Против бактериозите се използва успешно пръскането с медни фунгициди:
- Предпазно – няколко пръскания през 7 дена
- При влежи – пръска се при първа възможност
- Времето на първото пръскане е при наличие на несъщински листа, а последното се преви преди да узреят бобчетата