Къде НЕ трябва да засаждате рози в градината си

17 юли 2025, 06:00 часа

Всеки обича рози и не е нужно да сте експерт по градинарство, за да се насладите на красивите им цветове в градината си. Независимо дали са увивни, миниатюрни или нещо средно, има разнообразие за всеки и всеки стил на двора. Но преди да започнете да засаждате, има някои фактори на околната среда, които не бива да се пренебрегват.

Розите ще започнат да растат 2 пъти по-бързо, ако ги поливате с този тор

Намирането на правилното място за засаждане е ключова стъпка за успешното отглеждане на рози , тъй като грижата за тях ще бъде много по-лесна, ако са разположени на подходящо място. Поставянето им в грешен тип почва, на твърде малко слънце или в твърде горещ климат може да причини проблеми, но подобни грешки при отглеждането на рози могат лесно да се избегнат с малко познания.

1. Засенчени места

Още: Правете това с розите си през юли и ще цъфтят като луди до есента

Уес Харвел , розариан в Jackson & Perkins, съветва да се избягва засаждането на рози на пълна сянка или в слабо осветени места. „Розите се нуждаят от поне шест часа пряка слънчева светлина дневно. Засаждането на сянка води до слаб растеж, по-малко цъфтеж и по-висока податливост на болести поради лоша циркулация на въздуха и влажни условия.“

Листата на розите пожълтяват: Задължително направете това

Тайлър Франсис от доставчика на розови храсти April & Ashley също коментира нуждата на тези растения от слънчева светлина и поради тази причина предупреждава да не ги засаждате под дървета. Ако обаче градината ви не получава много слънце, не се притеснявайте. Той казва, че малко сянка ще е напълно достатъчна – „стига слънцето да огрява розата през сутрешните и ранните следобедни часове“.

2. Слабо дренираща почва

Уес също съветва да не се засаждат рози в лошо дренирана или подгизнала почва, обяснявайки, че те мразят „мокрите крака“. „Постоянно влажната почва води до гниене на корените и гъбични заболявания“, казва той. „Винаги засаждайте в добре дренирана почва и избягвайте места, където се събира вода след дъжд.“

Още: Тайната на буйния цъфтеж на розите през август е в този юлски тор

Ако типът на почвата ви е неподходящ, помислете за подобряване на почвата, като добавите органична материя, като например домашен компост. Това ще осигури полезни хранителни вещества и на вашите рози.

Не пренебрегвайте кафявите петна по листата на розите – за какво ни сигнализират те

Като алтернатива можете да помислите за отглеждане на розите си в големи саксии , за да предотвратите болестите по розите. Ако решите да направите това, има няколко неща, които трябва да имате предвид. Както отбелязва Сесилия Кенийли , старши мениджър „Грижа за имоти“ в Гленгейт: „Докато някои сортове могат да се развиват добре в саксии, много класически градински рози имат дълбоки, енергични корени.“ Изберете подходящ сорт и подходяща саксия – тя предупреждава, че малките или недрениращите се контейнери причиняват стрес за корените, забавен растеж и зимно загиване в студен климат.

3. Твърде близо до по-големи растения

Засаждането на рози твърде близо до големи дървета или храсти също е най-добре да се избягва и Уес посочва две причини за това. Първо, агресивните коренови системи на съседните растения ще се конкурират за хранителни вещества и влага. И второ, сянката от високите растения ще ограничи излагането на слънчева светлина, което, както бе споменато по-горе, може да отслаби вашите рози.

Още: Кога е най-подходящото време за резитба на рози през лятото?

Вместо това, дайте на розите си достатъчно място, за да могат да попиват слънцето и ползите от почвата около тях.

„За най-добри резултати засадете розата си на един метър разстояние от други растения и на 60 см от други рози“, казва Лиъм Бедал , старши консултант по рози в David Austin Roses. Не забравяйте да следите и за плевелите, които също могат да попречат на растежа им.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес