Лесни стъпки да отгледате праз в градината си

05 май 2025, 14:30 часа

Отглеждането и засаждането на праз е чудесен начин да добавите вкус към ястията си в кухнята. Наричани още „гурме лук“, тези големи разновидности на зеления лук имат ароматен, по-мек вкус

Може би се чудите: „Какво е праз?“ Празът ( Allium ampeloprasum var. porrum ) е член на семейство Лукови, тясно свързан с лука , чесъна , шалота и пресен лук. За разлика от своите аналози, празът развива дълги, сочни стъбла, вместо големи луковици. Тези стъбла се използват като заместител на лука в много ястия.

Как да отглеждаме праз

Още: Основни видове домати - кои са най-подходящи за вашата градина

Празът може да се отглежда от семена или разсад. Когато отглеждате праз от семена, често е по-лесно да го започнете на закрито, въпреки че се счита за студоустойчив, тъй като силните слани могат да бъдат вредни за младите растения.

Засейте семената в отделни саксии за по-лесно разсаждане около шест до осем седмици преди вегетационния период или в началото на пролетта. Пресадете разсада, след като достигне около 15 см височина. Най-доброто място за отглеждане на праз е на пълно слънце в плодородна, добре дренирана почва.

Как да съхраним праза свеж през цялата зима

Когато засаждате праз в градината, направете плитък ров с дълбочина около 10-13 см и поставете растенията вътре, като ги раздалечавате на около 15 см едно от друго и ги покривате само с леко количество почва.

Не забравяйте да поливате обилно праза и да добавяте слой органичен мулч. Докато празът расте, използвайте изкопаната почва от траншеята, за да я натрупате бавно около стъблото, за да предпазите от светлина. Тази техника е много подобна на тази за бланширане на целина.

Още: Как да засадите ягоди с голи корени за богата реколта

Събиране на праз

Повечето праз узряват 100 до 120 дни след засяването на семената, но някои сортове узряват само за 60 дни. Започнете прибирането на реколтата, когато стъблата са с диаметър около 2,5 см. В зависимост от климата, можете да берете растения праз от края на лятото до началото на пролетта.

Брането на растения праз, които узряват в различно време на годината, ви позволява да удължите реколтата. Празът се използва най-добре пресен, но ако трябва да го съхранявате, увийте го във влажна хартиена кърпа и го поставете в найлонов плик в хладилник за седем до десет дни. По-малките празове се запазват най-дълго, така че първо използвайте големите. Не ги подрязвайте, докато не сте готови да ги използвате.

Как да се прибере праз

Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата

Берете праз от рохкава почва, като го издърпате. Издърпването му от тежка почва може да нарани корените. Използвайте градинска вила, за да стигнете под корените и да ги повдигнете от тежка глинеста почва. Разклатете растенията и изчеткайте колкото е възможно повече пръст, след което ги изплакнете обилно. Разрежете праза наполовина по дължина непосредствено преди употреба и изплакнете от останалата пръст.

С тази супа от праз - ще изгоните всеки вирус от вас

Започнете събирането на градинския праз рано, като отрежете няколко листа, преди растението да е готово за прибиране. Използвайте остър нож, за да отрежете листата от растението. Брането на твърде много листа спира растежа на растенията, така че вземете само по няколко листа от всяко едно.

Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун

Празът има ограничен срок на съхранение, но можете да презимувате част от реколтата в градината. С наближаването на зимното време, натрупайте почвата около растенията и ги покрийте с дебел слой мулч. Използвайте този метод, за да удължите реколтата и да се насладите на пресен праз до зимата. Някои сортове зимуват по-добре от други. Търсете сортове като „King Richard“ и „Tadorna Blue“, които са отгледани за презимуване. Сега, след като знаете кога и как да берете праз в градината, можете да се насладите на предимствата на здравословния начин на живот.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес