Пълзящата мащерка е джудже, рогозка или възглавникообразуващо растение с малки, вечнозелени, ароматни листа и множество дребни цветове, които се появяват през лятото и са магнит за пчелите. Цветовете на цветята включват розово, червено, лилаво, както и бяло, докато листата варират по цвят от сиво-зелено, тъмнозелено и пъстри с жълто или сребристо. Името „пълзяща мащерка“ не се отнася до един вид, а се използва като общ термин за всички растения, които са полегнали, рогозки или възглавникообразуващи по свойство.
Още: Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Някои видове мащерка са местни за Британските острови, включително брекландската мащерка ( Thymus serpyllum ), която расте по пустошите в Норфолк и Съфолк, и дивата мащерка ( Thymus polytrichus ), която расте широко на различни места като скали, стени и ливади.
Мащерката е годна за консумация и се използва широко за придаване на вкус на много ястия, включително супи и яхнии. Най-добрите мащерки за кулинарна употреба са лесните за събиране храстовидни, като например Thymus vulgaris . Мащерката съдържа летливото масло тимол, което е естествен антисептик. Мащерката е подходяща и за употреба като репелент срещу насекоми, като листата се смачкват и втриват върху откритата кожа.
Още: Тази билка е най-добрия инсектицид срещу вредители в градината
Как да отглеждаме пълзяща мащерка
Засадете пълзящата мащерка в плодородна, добре дренирана почва на пълно слънце и в добре дренирана почва и поливайте, докато се утвърди. Компактният и спретнат навик на пълзящата мащерка е идеален за много различни места в градината: пълзящата мащерка между паветата, в пукнатините на паветата и по краищата на пътеките е особено добра там, където листата са леко стъпкани, за да се разпространи прекрасният ѝ аромат. Мащерката е добра за потискане на плевелите, след като се утвърди, и са необходими около три години, за да образува гъсти възглавници.
За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Къде да отглеждаме пълзяща мащерка
Много видове мащерка произхождат от средиземноморските региони, което е полезен индикатор за предпочитанието им към слънце и добре дренирана почва, за предпочитане с неутрално до алкално pH. Тъй като пълзящата мащерка е нискорастяща и разпростираща се, достигайки максимум 5-10 см височина и 20-30 см ширина, тя е подходяща за различни места, включително алпинеуми, повдигнати лехи, бордюри, сандъчета за прозорци, живи стени, зелени покриви и плитки саксии.
Още: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на цинии
Как да засадите пълзяща мащерка
Засадете саксии с пълзяща мащерка през пролетта или есента в меки райони, в почва, която се оттича свободно и без опасност от преовлажняване през зимата. За отглеждане в саксии използвайте почвен компост за саксии и добавете едър пясък, за да подобрите дренажа. Разпръскването на семена от пълзяща мащерка по земята рядко е успешно, въпреки че отглеждането на растения от семена в саксии или тави под покритието е добър начин за производство на голямо количество растения.
Как да се грижим за пълзяща мащерка
Новозасадената пълзяща мащерка се нуждае от редовно поливане по време на сухи периоди през първите няколко месеца от вегетационния период. Ако не вали дъжд, поливайте обилно два до три пъти седмично, но внимавайте да не преполивате, защото пълзящата мащерка е податлива на преовлажняване.
Още: Как опитните градинари взимат летни резници
През зимата, засадената през есента пълзяща мащерка се възползва от защита от обилни дъждове или силни слани през първата си година.
След като се установи, не са необходими редовни грижи, освен от време на време подрязване на по-стари растения или за ограничаване на растежа, който се разпространява твърде много по пътеките и паважа.