Отглеждането на краставици в пластмасови бутилки е един от ефективните начини за получаване на реколта от ограничена площ. Методът е подходящ както за открит терен, така и за балкони или первази на прозорци. Популярността му нараства поради компактните му размери, лесните грижи и възможността за контролиране на условията на отглеждане.
Отглеждане на краставици в пластмасови бутилки
Методът за отглеждане на краставици в бутилки ви позволява да създадете микроклимат, близък до оранжериен. Този метод ви позволява да получите реколта 1,5-2 седмици по-рано, отколкото при традиционното отглеждане на открито.
За отглеждане се използват главно 5-литрови пластмасови бутилки. В дъното на бутилката се правят дупки за дренаж. Горната част е отрязана - може да се използва като капак в хладни дни. Почвата трябва да е рохкава, хранителна и пропусклива. Препоръчва се смес от хумус, градинска почва и торф в съотношение 1:1:1.
По-добре е семената от краставици да се накиснат във вода за 6-8 часа преди засаждане. Семената се засяват на дълбочина 2–3 см, по две до три семена на саксия. След появата на разсада се оставя най-силното кълнове. За да се запазят влагата и топлината, насажденията се покриват с отрязаната горна част на бутилка или найлоново фолио.
Торене на краставиците: Това е любимият тор на мързеливите градинари
Допълнителни грижи за краставиците, отглеждани в бутилки
Оптималната температура за растеж на краставиците е +22-+25°C. Те се нуждаят от поливане с топла вода (нейната температура не трябва да е по-ниска от +20 градуса).
Във фазата на появата на два истински листа е препоръчително краставиците да се торят със сложни торове с високо съдържание на азот. След началото на цъфтежа използвайте калиево-фосфорни торове.
За изобилна реколта използвайте следния тор. Напълнете кофа до 2/3 с корички от черен хляб. Напълнете съда с вода, покрийте го и го оставете на топло място за една седмица, за да ферментира. Разредете получения стартер с вода в съотношение 1:3. Поливайте краставиците в корените - 0,5 л на храст. Прищипнете върховете на леторастите след появата на 5-6 листа, за да продължи плододаването.
Тъй като краставицата е лоза, е необходимо растението да се завърже към опора. Това осигурява по-добра вентилация, достъп до светлина и улеснява прибирането на реколтата.
Веднъж на всеки две седмици, пръскайте храстите с разтвор на суроватка с добавка на йод (1 литър суроватка + 10 капки йод на 10 литра вода).
Краставиците от тези сортове НИКОГА не горчат и рядко се разболяват