Понякога хвойната пожълтява и изсъхва, когато изглежда, че всички пролетни проблеми под формата на слънчево изгаряне вече са зад гърба ни. Пирамидално дърво или разпръснат храст внезапно започва да избледнява и да губи иглички. В някои случаи това води до смъртта на любимото ви растение.
Основни причини за пожълтяване на хвойната
- Неправилно поливане
Още: Масло от нийм - натурално решение срещу вредителите в градината
Почти всички хвойнови видове понасят добре сушата, особено добре установените и стари растения. В повечето региони те изобщо не изискват лятно поливане и само на юг се нуждаят от периодично овлажняване. Проблеми поради липса на влага през лятото възникват само при най-младите и наскоро пресадени растения със слабо развита коренова система.
Прекалявайки с поливането, можете да откриете проблеми там, където не е имало такива. Особено когато почвата на обекта е далеч от идеална по отношение на физическите си свойства. Преполиването на кореновата зона увеличава естественото високо ниво на подпочвените води и натрупването на стопена и дъждовна вода в низините.
- Липса или излишък на светлина
Осветлението за хвойните е много деликатен въпрос. Смята се, че всички те реагират положително на ярка светлина и растат добре на всякакви открити места. Но не е толкова просто. Всъщност, дори обикновената хвойна не расте в гъсти гори с гъст подлес, предпочитайки редки борови гори, поляни, просеки и опожарени места.
Още: Красота в градината: Грижата за декоративните храсти през лятото
Обратният процес протича в силно засенчени райони. Покафяването на игличките е често срещана картина в гъсти живи плетове, по растения на сянка от огради, някои сгради или по-големи растения. Ако наблюдавате умиращите участъци от короната, ще забележите, че те са в гъста сянка през целия ден. Освен това, хвойните страдат от липса на слънце както в южните райони, така и в северните, и в средната зона.
- Болести
Болестите по хвойната са честа причина за покафеняване на игличките. Те могат да загинат както в цялата корона, така и в отделни области. Въпреки че хвойните имат доста силен имунитет и се съпротивляват добре на фитопатогените, те имат редица общи заболявания с други иглолистни дървета.
- Вредители
Още: Правете това с розите си през юли и ще цъфтят като луди до есента
Вредителите по хвойната са доста специфични и много от тях не се срещат по други култури. Съответно, когато се появят, градинарите понякога изпадат в ступор, защото никога не са се сблъсквали с този проблем. Вредителите рядко причиняват внезапно изсъхване на игличките. Обикновено растенията първоначално изглеждат потиснати, растежът намалява, короната губи общата си яркост.
Някои видове вредители по корените и дървесината могат да причинят бързо пожълтяване на игличките и дори смърт на растенията – майски бръмбари, юнски бръмбари, мраморни бръмбари и корояди.
- Неподходяща почва
Има няколко причини, поради които почвата може да е неподходяща за хвойна. Първо, тя е силно киселинна или алкална реакция, при която някои хранителни вещества вече не се абсорбират. Второ, почвата е силно плътна, което пречи на дишането на корените и оттичането на излишната вода. Трето, почвата е с ниско плодородие, в която липсват отделни или цяла група хранителни вещества.
Още: 9 начина да поддържате цветята свежи дори в най-голямата жега
Като цяло, всеки субстрат, в който храненето, абсорбцията на влага и дишането на хвойната са затруднени, може да се нарече неподходяща почва. И всички тези нарушения водят до промяна в цвета на игличките до тяхното изсъхване и окапване. Обикновено цветът се променя в цялата корона.
- Недостиг на определени хранителни вещества
Пожълтяването на хвойновите иглички може да бъде причинено от липса на определени хранителни вещества, по-специално магнезий, желязо и азот.
Подхранването със сложни торове обикновено предотвратява хлорозата на игличките, но при прекомерна киселинност на почвения разтвор тези хранителни вещества се абсорбират слабо от кореновите власинки на хвойната. Следователно, листното приложение на тези елементи попълва дефицита и възстановява игличките.
Още: Гнездо на стършели в градината? Ето какво да направите
- Химически изгаряния
Неправилната грижа за хвойната също може да бъде причина за пожълтяване на игличките. Например, промените в цвета често се причиняват от третиране на растенията с редица пестициди или торове. Иглолистните дървета обикновено са податливи на неправилни състави и концентрации на торове и трябва да се внимава с тях.
Химически агресивните съединения могат да изгорят както корените, така и игличките директно, ако торът се прилага върху короните. И преди да третирате хвойната с пестициди, погледнете фитотоксичността на съединенията. Може би такива препарати са противопоказани за иглолистните дървета.
- Естествени причини
Още: Как да се справите с най-коварните болести и вредители по растенията през юли
В някои случаи промяната в цвета на игличките има естествени причини. Игличките на хвойната не са вечни и се обновяват постепенно по клоните. Като правило, старите иглички почервеняват не на непрекъснати участъци, а на отделни места и са почти невидими на общия фон. Също така, промяната в цвета може да се дължи на сортови характеристики.
При някои хвойни короната променя цвета си през сезона от зелен или синьо-зелен до жълтеникав или бронзов и обратно. Това е нормален процес за редица сортове, който трябва да се вземе предвид при грижите за растенията.
Още: Искате буйни хортензии? Ето трите неща, които НЕ трябва да правите никога