Маната (късната мана) е едно от най-сериозните гъбични заболявания, засягащи доматите. При благоприятни условия за развитие на патогена – температура около 20°C и висока влажност – инфекцията прогресира бързо и може да унищожи цялата култура в рамките на 10 до 14 дни. Поради това ранното диагностициране и незабавните мерки са от съществено значение за ограничаване на щетите.
Основни симптоми на късна мана
Първоначалните прояви на заболяването се наблюдават по долните листа на растенията. Характерни са:
Още: През юли доматите се нуждаят само от този тор
- тъмни, неясно очертани петна по горната страна на листната петура;
- сиво-белезникав налеп по долната страна на същите листа;
- засегнатата тъкан бързо загива, изсъхва и се разпада при допир, особено в горещо време.
С напредване на заболяването инфекцията обхваща целия храст, включително стъблата, дръжките и плодовете. В напреднал стадий:
- цялото растение е покрито с кафяви петна;
- доматите почерняват и започват да гният;
- дори при откъсване, плодовете не могат да узреят и загиват.
Още: Как да предпазим доматите от горещината
На този етап от заболяването премахването на плодове не е ефективно, а засегнатите растения трябва да бъдат напълно унищожени чрез изгаряне, за да се предотврати по-нататъшно разпространение на патогена.
Мерки за превенция
За ефективна профилактика на късна мана се препоръчва:
Редовно третиране с биологични препарати, съдържащи антагонистични микроорганизми. Към тях може да се добави следната комбинация за усилване на ефекта:
Още: Доматите ни имат нужда от магнезий - следете за това
1 ч.л. железен сулфат;
1 ч.л. лимонена киселина;
2 с.л. глицерин;
5 г борна киселина.
Още: Усукване на листата на доматите - какво трябва да направите
Пръскане с ленено масло – разтворете 5–20 мл ленено масло в 50 г настърган сапун до получаване на емулсия, след което разредете с 10 литра вода. Получената смес се използва за третиране на растенията.
Добри практики за ограничаване на риска
Мулчиране – нанасяне на дебел слой мулч под растенията. При наличие на болест – мулчът се събира и изгаря в края на сезона.
Вентилация – осигуряване на добро проветряване в оранжерии. Доматите са чувствителни към застоял въздух и се развиват най-добре при наличие на въздушни течения.
Премахване на листна маса – до средата на лятото се отстраняват всички листа под първата плодова китка, както и тези, които имат контакт с почвата.