Придружаващото засаждане е метод, използван за получаване на добре балансирана градина, в която симбиотичните растения са групирани близо едно до друго. Добрите градинари много добре знаят за ползите и често го прилагат.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Има добри комбинации при придружаващо засаждане, но има и вредни насаждения. Има полезни растения-компаньони на моркови и други, които реагират зле в непосредствена близост.
Засейте тези зеленчуци до краставиците за богата реколта
Придружаващото засаждане на моркови
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Придружаващото засаждане създава по-разнообразна градина с предимствата на ефективното споделяне на хранителни вещества, отблъскване на вредители и привличане на полезни опрашители.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Традиция при този метод е да се засаждат морковите близо до лука. При тази комбинация ароматът на лука възпира морковената муха, а миризмата на морковите отблъсква луковата муха от лука. Това винаги е успешен вариант.
Друг хитър начин за засаждане за прогонване на морковената муха е ментата. Силният аромат на тази билка и алиуми отблъсква мухата, въпреки че няма научни данни. Така че ментата може да комбинирате най-добре със създаване на бариера за възпиране на мухата.
Други подходящи растения, които да засадите до морковите са: маруля, див лук, лук, грах, репички, зеле, праз и билки като градински чай и розмарин.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Растения, които да засеете до доматите, за добра реколта
Растения, които да не засявате близо до морковите са: копърът, целината, пащърнакът и картофите не се считат за добри компаньони на морковите. Всички кореноплодни изискват високи нива на фосфор, поради което засаждането на кореноплодни растения близо едно до друго води до конкуренция за хранителни вещества и по-слаб добив.
Копърът може да се опрашва кръстосано с моркови, което води до не толкова пикантни хибриди. Морковите могат да увеличат вероятността паразитните оси и дантела да бъдат привлечени от копър и магданоз.