Ако краставиците ви са горчиви, просто трябва да ги подхраните с този лесен за приготвяне и ефективен органичен тор. Тогава зеленчуците ще бъдат сладки, хрупкави и сочни.
Причината за горчивината в краставиците често е вещество, наречено кукурбитацин. То се натрупва в плодовете поради топлина, изсушаване на почвата, резки температурни колебания и липса на хранителни вещества. Това естествено съединение има полезни свойства, но ако е твърде много, то разваля вкуса на краставиците. За да растат краставиците вкусни, те се нуждаят от правилно подхранване. Един от най-ефективните и прости начини е използването на дървесна пепел.
Как да използваме дървесна пепел за торене на краставици
За да приготвите този естествен и хранителен тор, ще ви е необходими следните съставки:
- 300 грама пресята дървесна пепел;
- 10 литра топла вода;
Тествано от опитните градинари: Полейте краставиците с това и реколтата им няма да има прибиране
Пепелта трябва да се смеси добре с вода, дори ако част от праха не се разтвори напълно, тя все пак ще бъде полезна. Утайката може да се използва допълнително като средство за торене в корена. Полученият разтвор трябва да се излива в корените на краставиците сутрин или вечер. След поливане се препоръчва разрохкане на почвата и мулчиране, за да се запази влагата. Допълнително подхранване може да се извършва на всеки 10-14 дни.
С какво друго можете да подхраните краставиците, за да не станат горчиви?
Хумус. Този органичен тор се счита за най-добрия за градински култури, тъй като подобрява структурата на почвата и насища растенията с необходимите вещества за активен растеж.
Черупки от яйца, компост и бананови обелки. Можете също да добавите натрошени черупки от яйца към почвата близо до корените на краставиците; те съдържат калций и флуор, които укрепват растенията. А компостът с бананови обелки ще насити почвата с магнезий и фосфор, от които краставиците се нуждаят за добър вкус и обилно плододаване.
Този прост трик удължава плододаването на краставиците до септември
В началото на юли поливайте с тор, приготвен по следния начин - разтворете 5 гр калиев сулфат в 10 л топла вода и полейте в корена (0,5 л на растение). Седмица по-късно повторете торенето, като увеличите дозата до 7 гр на 10 л вода.
Подхранвайте сутрин или вечер, за да избегнете изгаряне на корените. Поливайте растенията с чиста вода час преди прилагане на тора – влагата ще помогне за абсорбирането му. След торене, мулчирайте лехите с окосена трева: това ще задържи влагата и ще предпази корените от прегряване.
Само след 10 дни растенията ще започнат да дават плодове по-активно, листата им ще станат по-свежи, а вкусът на краставиците ще се подобри забележимо.
Най-добрият домашен тор за краставици: Трябват ви само 2 съставки и те ще растат като плевели