Репичките са популярни зеленчуци, ценени заради отличителния си вкус и хрупкава текстура. Колко вида репички има? Броят на различните видове репички е почти безкраен, но репичките могат да бъдат пикантни или меки, кръгли или продълговати, големи или малки, като сортовете репички се предлагат в цветове, вариращи от червеникаво-лилаво до розово, черно , чисто бяло или дори зелено.
Още: Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун
Ако търсите нещо изключително лесно за отглеждане в градината, тогава отглеждането на репички е за вас. Веднага щом можете да обработвате почвата в градината си през пролетта, можете да започнете да отглеждате репички.
С помощта на мотика направете няколко реда в градинската си почва, които са с дълбочина около 2,5 см. Засадете семената на дълбочина 1 см и се опитайте да ги държите на разстояние около 2,5 см едно от друго в реда. След като семената са поставени, за да запълнят реда, покрийте ги леко с рохкава градинска почва и засадете следващия ред по същия начин.
Още: Основни видове домати - кои са най-подходящи за вашата градина
Когато всичко е готово, поръсете леко реда или редовете с вода, достатъчно, за да се утаят нещата, но не напоени до степен да станат кални. Не забравяйте да поръсите леко с вода, тъй като твърде обилното поливане може да измие семената от почвата, в която току-що са били засадени.
Как да подрежете правилно босилека
Репичките ще покълнат от четири до десет дни и ще бъдат готови за прибиране на реколтата след 20 до 50 дни, в зависимост от засадения вид. Обикновено при репичките можете да имате две или три засаждания и реколти по време на вегетационния период, отново в зависимост от засадения вид.
Избор на репички за отглеждане във вашата градина
Когато избирате семена от репички, които искате да засадите, проверете гърба на пакетчето със семена за дните до прибиране на реколтата; по този начин, ако искате да се насладите на репички по-рано, ще можете да изберете вид, който има най-кратко време за прибиране на реколтата, като например вида Чери Бел.
Още: Как да засадите ягоди с голи корени за богата реколта
Сортове репички:
Сакураджима Мамут – Смята се, че е най-големият сорт репички в света, този невероятен сорт репички може да тежи до 45 килограма, когато узрее. Въпреки размера си, той има сладък, мек вкус.
Мисато Грийн, този сорт репички е зелен отвътре и отвън. Външната кора е изненадващо пикантна, но месестата част е мека.
Великденско яйце - Този интересен сорт може да бъде бял, розов, червен или лилав. Нарежете го на тънки резени, за да добавите вкус, текстура и цвят към салатите.
Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата
Диня – Репичка, наследствена сорта, с бяла кора и наситено червеникаво-лилава плът. Динята , която достига размерите на бейзболна топка, прилича много на миниатюрна диня. Вкусът е леко пикантен.
Черна испанска - Тази кръгла репичка има черна като въглен кожа и чисто бяла плът.
Медена роса по крушата: Как да разпознаете и ликвидирате вредителите?
Бяла глобусова градушка – Чисто бяла отвътре и отвън; вкусът е леко пикантен.
Китайска зелена ряпа Луобо – известна още като Цинлуобо, тази реликтова репичка е с уникален нюанс на лимоненозелено отвътре и отвън.