Когато засажда зеленчуци, всеки градинар се надява на щедра реколта. Но какво да правим, ако растенията се развиват бавно и плодовете са малки по размер? Отговорът се крие в три стълба: почва, вода и правилен подбор на растенията, които ще се отглеждат в близост.
Тайната на двойно по-бързи растеж на зеленчуците в градината
Започнете с подготовката на почвата. Вместо торове, купени от магазина, опитайте „зелено тор“. Копривата, глухарчетата и върховете от плевели, но без семена се заливат с вода (1:3) и се оставят да ферментират на слънце в продължение на 10 дни. Разредете получената течност с вода в съотношение 1:10 и поливайте лехите веднъж на всеки две седмици. Това е естествен стимулатор на растежа, богат на азот и микроелементи.
Как да получите богата реколта от краставици с помощта на сода?
Тайната на бързия растеж е мулчирането. Но не с обикновена слама, а с комбинирана смес. Идеалният вариант е 5-сантиметров слой от окосена трева, натрошени яйчени черупки и утайка от кафе ще задържи влагата, ще предпази от плевели и ще натори почвата. Кафето отблъсква охлювите, а черупките намаляват киселинността - идеално за домати и чушки.
Друг важен аспект е правилният избор на съседи. Засадете лук между редовете с моркови: миризмата му ще изплаши морковената муха. Тиквичките, засадени до царевицата, ще растат по-активно - високият „съсед“ ще ги засенчва в жегата. А босилекът до доматите не само ще подобри вкуса им, но и ще ускори узряването им.
Този тор не струва нищо, но доказано увеличава реколтата на зеленчуците в градината
Има още един трик: поливане с топла вода. Студената вода от маркуч е стресираща за корените. Сутрин напълнете голяма бъчва с вода и я оставете в градината. Водата ще се затопли през деня по естествен начин от слънчевите лъчи. Вечер тази вода може да се използва за напояване на градинските лехи. Добавете чаша мляко към лейката, с която ще поливате растенията - това е превантивна мярка срещу късна болест и едновременно с това е ефективна калциева добавка.
Поливането с топла вода има още едно предимство - освен по-бърз растеж на зеленчуците, то осигурява по-сочна и по-вкусна реколта. Поливането с топла вода най-вече е полезно за краставиците. Благодарение на него те стават крехки, сочни и по-сладки. Но е важно поливането с топла вода да се осъществява вечер. Разбира се, вода не трябва да е прекалено топла - оставете я да се затопли на слънце, така ще придобие идеалната температура.
Топ 8 зеленчука, които могат да се отглеждат върху песъчлива почва