Докато тиквичките активно цъфтят и връзват плодове, през юли растежът им сякаш е спрял. Градинарите често наблюдават тази юлска пауза, но знаят един прост начин за подновяване на реколтата и стимулиране на плододаването на тази градинска култура. Тайната на новия цикъл на плододаване не е в сложните торове, а в натурален продукт, достъпен за всеки. Става въпрос за най-обикновената дървесна пепел, която дава истински тласък на растенията да плододават отново.
Юли е критичният период за тиквичките и те се нуждаят от подкрепа, тъй като храстите вече са дали първата си реколта и се подготвят за следващата вълна. Пепелта ще попълни дефицита на калий и микроелементи, изразходвани за образуването на първите плодове. Торенето с нея е задължително да се извършва през юли.
Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
Торене на тиквичките с пепел
Калият от пепелта е необходим за активното образуване на нови тиквички и пълноценното им развитие. Този елемент значително подобрява вкуса на плодовете и повишава устойчивостта на растенията на юлски стрес. Пепелта трябва да се използва правилно, за да донесе максимална полза. Сухата пепел се разпръсква на тънък слой върху влажна почва около храстите, на малко разстояние от стъблото.
След това пепелта се вкопава плитко в горния слой на почвата. След това лехата се полива обилно с чиста вода, за да започнат хранителните вещества да се абсорбират.
Алтернативен метод е приготвянето на пепелна инфузия. Чаша пепел се залива с кофа с гореща вода и се запарва в продължение на два дни, като се разбърква от време на време. Получената запарка се излива в корените на тиквичките, като се използва около литър разтвор на растение. Този метод осигурява по-бързо усвояване на хранителните вещества.
Важно е да се прилага пепел при облачно време или вечер, като се избягва горещото слънце. Това ще предотврати евентуален стрес за кореновата система на растението.
Богата реколта от тиквички без много усилия: Тайната е в тези трикове
В рамките на една седмица след правилното прилагане на пепел, ефектът ще бъде забележим. Растенията ще се съживят, ще се появят нови цветове и многобройни завръзи.
Не забравяйте за редовното поливане, особено в юлските жеги. Достатъчната влажност на почвата помага на насажденията да абсорбират тора и да се поддържа активен растеж на плодовете.
Брането на млади тиквички на всеки 2-3 дни ще бъде най-добрият стимул за растението да образува нови плодове. Такава проста агротехника ще осигури получаването на непрекъсната реколта до застудяването на времето и до падането на първите слани.
Тиквичките пожълтяват: Каква е причината и как да решите проблема