Възможно ли е да се отглеждат пъпеши вертикално?

07 юни 2022, 17:20 часа

Пъпешите растат върху силно разтегнати лози, при което по-голямата част от градинското легло се оказва заето. Решението на този проблем е пъпешите да се отглеждат вертикално. Тъй като тези плодове са тежки, то може да се отглеждат „на решетка“, като така се създава силна опорна система за лозата и за всеки плод. Решетката трябва да бъде достатъчно голяма: до около 2.4 м висока и 6.1 м широка, при възможно най-топли климатични условия (много топлина и обилна слънчева светлина), като лозите се връзват към решетката ежедневно с помощта на меки връзки за растения. Излагането на слънчева светлина трябва да продължава между 6 и 8 часа всеки ден.

Още: Как да се отървете от листните въшки само за един ден

Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си

Семената се засяват на открито около 2 седмици след последната дата на замръзване (слана), когато температурата на почвата е около 18.3 °C.

За поддръжка на набъбващите плодове може да се използва торба с връв или стар чифт чорапогащи; ако растението се остави да се разстеле по земята, то е подходящо да се постави плочка или парче стъкло под всеки плод, за да бъде предотвратено гниенето.

Защо никога не трябва да ядете пъпеш на празен стомах?

Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?

Още: Най - ефективният начин да държите змиите далеч от двора и градината си

Плодовете трябва да бъдат разредени по три броя на лоза, тъй като по този начин ще бъдат изпомпвани повече хранителни вещества и така ще има повече захари във всеки пъпеш.
Трябва да се има предвид, че плодовете не узряват едновременно, затова се налага да се планира да бъдат регулярно обрани, когато станат готови.

Заедно с пъпеш могат да бъдат засаждани: зеле, броколи, карфиол, моркови, бамя, спанак, слънчоглед, маруля и брюкселско зеле. Но не е препоръчително засаждане на пъпеши с картофи.

За много видове семена от растения е полезно да бъдат накисвани преди да бъда засаждани, за да се омекоти външното семенно покритие и да се ускори поникването. При пъпешите това не е така, тъй като се увеличава риска от различни гъбични заболявания, като например антракнозата. 

Пъпешът НЕ е калоричен и има многобройни ПОЛЗИ за здравето

Още: Най-добрите сортове домати: Те са сладки, месести, зреят рано и са устойчиви на болести

Още: 7 лечебни билки, които нашите баби имаха задължително в градината си

Пъпешите се нуждаят от поливане с между 60 и 120 л вода на седмица, така че поливането трябва да е съобразено, почвата да е постоянно влажна, докато плодът достигне пълния си размер, след което поливането трябва да се прекрати, докато плодовете узряват. 

Непосредствено около лозата с пъпеши е подходящо да се посади невен, тъй като това цвете действа благотворно върху растежа на плодовете.

Краставици и пъпеши, не следва да растат в близост помежду им, тъй като не са от един и същи вид и женските цветчета на растенията могат да се опрашват само от мъжките цветчета от същия вид. Ето защо е необходимо да се спазва достатъчно разстояние между двата вида.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес