Загниване на тиквичките: Какви хранителни вещества не им достигат

08 юли 2025, 09:38 часа

Тиквичките са култура с ниски изисквания към условията на отглеждане, което ги прави предпочитан избор сред градинарите. Въпреки това, при неподходящи климатични и агротехнически условия е възможно да се появят проблеми, включително загниване на цветовете и младите плодове. За да се запази добивът, е важно да се идентифицират причините за това явление и да се предприемат своевременни мерки.

Основни причини за загниване на тиквичките

Неблагоприятни климатични условия

Още: Подхранване на тиквичките през юли: Торове за растеж

Най-честата причина за гниене е продължително влажно и хладно време. Тиквичките са топлолюбиви растения и при липса на подходящи температури имунната им система отслабва. Освен това в подобни условия активността на опрашителите намалява, което води до слаба опрашеност и отпадане на плодниците. За предпазване е препоръчително временно покриване на растенията, особено по време на валежи.

Недостиг на хранителни вещества

Липсата на определени микроелементи, най-вече бор, може да предизвика загниване на завръзите. В такъв случай се препоръчва третиране с разтвор на борна киселина (2 г на 10 л вода).

Прекомерна гъстота на засаждане

Още: Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така

Прекалено сгъстените насаждения затрудняват циркулацията на въздух, създавайки условия за развитие на гъбични заболявания. Отстраняването на някои листа от вътрешността на храста може да подобри проветрението и да намали риска от гниене.

Агротехнически грижи за здрави тиквички

Почвена обработка и поливане

Тиквичките предпочитат рохкава, влажна, но добре дренирана почва. Почвената кора трябва редовно да се разрохква. Поливайте с топла вода, насочвайки я директно към основата на растенията, за да се избегнат изгаряния от слънцето. Водата, ползвана за поливане, трябва да престоява в съдове, за да се затопли. 

Още: Подхранване и поливане на тиквичките през юли: Тайните за висок добив

До цъфтеж: 1 поливане седмично 

По време на цъфтеж и плододаване: 2 поливания седмично 

Привличане на опрашители

За да се стимулира опрашването, напръскайте листата с разтвор от захар или стар мед, или поставете съдове с разтвор в близост до растенията. 

Подхранване

Използвайте както органични, така и минерални торове. Това ще засили устойчивостта на растенията и ще подобри качеството на плодовете. Пепелта е отличен източник на калий, а инфузии от оборски тор и билкова маса ще обогатят почвата с ценни микроелементи. 

Отглеждане на тиквички от разсад

За по-ранна и продължителна реколта се препоръчва съчетаване на разсадно отглеждане и директна сеитба. 

Разсад

Започнете в края на април или началото на май. Засадете здрави семена в саксии с размер 10×10 см на дълбочина 2–3 см, използвайки смес от почва и хумус или торф. Поставете съдовете на топло място. Поливайте с топла вода веднъж седмично и подхранвайте с концентрирани торове за тиквички два пъти: 

Първо подхранване – седмица след поникването 

Второ подхранване – след още 10 дни 

Засаждане в градината

Разсадът се изнася на открито в края на май или началото на юни при облачно време или рано сутрин. Почвата трябва предварително да се прекопае, да се направят гнезда с диаметър 50–60 см, в които да се постави смес от пръст, вода и минерален тор.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Лозева
Мария Лозева Отговорен редактор
Новините днес