Засаждане на домати: Как правилно да подготвите почвата?

02 май 2025, 11:26 часа

Правилната подготовка на почвата е ключова стъпка, която определя здравето на растенията, количеството и качеството на бъдещата реколта - това важи и за засаждането на доматите. Без компетентен подход, дори силният разсад може да не достигне своя потенциал.

Подготовка на почвата за засаждане на доматите 

Мястото, където ще засаждате домати, трябва да получава максимално количество слънчева светлина. Най-добрите предшественици се считат за краставици, тиквички, лук или зелено торене, но не се препоръчва засаждането на домати след други пасленови култури.

Ако през есента не са били приложени органични торове, това трябва да се коригира през пролетта. Хумус, компост или вермикомпост се разпределят по повърхността на почвата, като се спазват нормите: до 10 кг органична материя на квадратен метър.

Най-добрите сортове домати: Те са сладки, месести, зреят рано и са устойчиви на болести

Тежките глинести почви изискват допълнителна обработка. За подобряване на структурата се добавят неутрален торф и дървесна пепел, което не само намалява киселинността, но и обогатява почвата с микроелементи.

Минералните торове се прилагат в стриктно съответствие с инструкциите. Суперфосфатът и калиевият сулфат укрепват кореновата система, повишават устойчивостта на растенията на стрес и стимулират образуването на яйчници.

Сред готовите смеси са подходящи тези, специално за домати. Те съдържат балансирана комбинация от хранителни вещества, необходими за активен растеж и плододаване. Торовете се внасят в почвата на дълбочина 10 см, за да се осигури равномерно разпределение на хранителните вещества. Повърхностното приложение намалява ефективността на торовете.

Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати

Рибеното брашно е естествен източник на фосфор, калий и азот. Добавя се директно в дупките при засаждане на разсад, като се смесва с почвата, за да активира биохимичните процеси. В допълнение към основните елементи, рибеното брашно съдържа магнезий, калций и мастни киселини. Това укрепва имунитета на растенията, ускорява узряването на плодовете и подобрява вкусовите им качества.

След прилагане на тор, почвата се полива обилно. Водата помага за разтварянето на приложените торове и насърчава бързото усвояване на хранителните вещества от кореновата система.

Друга важна стъпка е редовното снабдяване с влага и обновяването на почвения слой, където растат доматите. Капковото напояване се счита за идеално за домати, но ако нямате такова, поливайте растенията в корените 1-2 пъти седмично. Важно е също така да разрохквате почвата веднъж седмично, за да осигурите достъп на кислород до растението. Внимавайте да не повредите корените.

Необходимо е редовно да се унищожават насекоми, за да не се застрашат доматите по време на периода на зреене и бъдещата реколта.

НЕ торете доматите с това при засаждане, няма да има реколта

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес