Засаждането на зимен лук преди зимата, ако времето позволява, продължава до късна есен. Опитните градинари съветват накисването на разсада преди засаждане. Ето защо трябва да направите това и в какво е най-добре да се накисне посевният материал.
Още: Как е правилно да се полива монстера?
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
Как и за колко време да накиснете лука преди засаждане
Не всеки градинари се придържа към накисване на лука преди засаждане, но тези, които не са мързеливи и накисват главите поне веднъж, твърдят, че зимният лук расте здрав и много по-голям. Този „трик“ помага за дезинфекция на луковиците, след което те страдат по-малко от болести и вредители.
Има няколко варианта за подготвяне на луковиците за засаждане преди зимата. Те включват накисване в разтвор на пепел, сода бикарбонат и калиев перманганат.
3 прости правила, с които лукът ще издържи цяла зима
Още: Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата
Още: Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?
Накисване в пепел - това е един от най-популярните методи. Пепелта едновременно дезинфекцира и действа като тор. За целта чаша пепел се разрежда в половин кофа вода (5 л). Посадъчният материал се накисва в този разтвор за 10 минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на разсад през декември - ето какво може да засадите сега
Още: Поливане на декабриста според сезона - как е правилно да се прави
Разтвор със сода бикарбонат - 1 супена лъжица сода се разтваря в кофа с вода (10 л). Дръжте лука в разтвора за 15 минути.
Разтвор на калиев перманганат - третирането на лука с калиев перманганат преди засаждане също помага за предпазването му от редица заболявания. Трябва да накиснете главите в наситен разтвор на калиев перманганат. Достатъчно е да държите лука в него за 5 минути.
Важно: не е необходимо да накисвате луковиците дълго време преди засаждането, тъй като те ще започнат да се „събуждат“. В реезулат на това ще покълнат преждвременно и могат да умрат от студа. Задачата на накисването преди есенното засаждане е просто дезинфекция.
Още: Този тор може да се използва дори през зимата - всеки го има в кухнята си
Още: 3 растения, които борят дори мухъла в банята
Характерна особеност на зимния лук е неговата устойчивост на замръзване. Издържа на температури до –15 градуса в безснежни сезони и дори по-ниски температури при наличие на снежна покривка от 2–3 cm. Температура на въздуха от –20 градуса без сняг може да бъде пагубна за лука, което в бъдеще ще се отрази негативно на добивите.
Характерна особеност на зимния лук е не само ранното узряване, но и по-големите плодове в сравнение с пролетните.
Засаждането на лук за зимата трябва да се извършва в плодородна почва, наторена с оборски тор. Не можете да отглеждате зимен лук в район, където преди това са растели картофи, бобови растения, магданоз, краставици или друг лук, тъй като съществува риск от заразяване на насажденията с нематода. Най-добрите предварителни култури са зеле, домати, фасул, зърнени култури (с изключение на овес), цвекло и рапица.
Не правете това с лука - реколтата ще бъде слаба и половината ще изгние