Повечето градинари са свикнали да засаждат картофи през пролетта, през април-май. Но знаете ли, че картофите могат успешно да се отглеждат през лятото, като се засаждат през юни? Ето какви са предимствата и недостатъците на този метод.
Предимства на засаждането на картофи през юни
По-късно прибиране на реколтата. Картофите, засадени през юни, ще бъдат прибрани през есента, когато повечето от ранните сортове вече са събрани. Това ще ви позволи да удължите времето за консумация на пресни картофи.
По-малко вредители и болести. Летните картофени насаждения обикновено са по-малко податливи на колорадски бръмбар, късна мана и други често срещани проблеми. Следователно, третиранията с пестициди могат да бъдат сведени до минимум.
Стар градинарски трик от миналия век, който прави картофите 2 пъти по-едри и по-вкусни
Възможност за получаване на две реколти. При благоприятни условия, картофите, засадени през юни, ще имат време да дадат втора ранна реколта до края на лятото.
Недостатъци на засаждането на картофи през юни
По-нисък добив. Поради съкратения вегетационен период, юнските засаждания дават по-малък добив от пролетните.
Проблеми с разсада. Картофите, засадени през юни, може да не покълнат добре поради високи температури и изсушаване на почвата. Ще е необходима внимателна грижа за разсада.
Трудности със съхранението. Клубените, изкопани в късна есен, се съхраняват по-зле и покълват по-бързо в сравнение с пролетните картофи.
По-късна дата на прибиране на реколтата. Ако имате нужда от ранни картофи, засаждането през юни не е подходящо.
По този начин, късното засаждане на картофи има както своите предимства, така и недостатъци. От вас зависи да решите дали да ги засадите през юни. Основното е внимателно да обмислите агротехниката и да изберете подходящи сортове.
Картофите ще растат като луди: 3 летни трика
Още за засаждането на картофи
Ако засаждате картофи в бразди, направете ги плитки, буквално с размера на грудката. Същото важи и за дупките. Не хвърляйте покълналите грудки на случаен принцип, а ги разпределете внимателно, с връхната пъпка нагоре или отстрани. Поръсете с много тънък слой почва, точно толкова, колкото да покрие грудките.
При засаждането на обикновени картофи почвеният слой е много по-дебел, затова поникват по-късно. При плитко засаждане картофите бързо ще започнат да растат. Желателно е почвата да е достатъчно влажна - през пролетта това е естественото ѝ състояние. Веднага щом се появят кълнове, картофите се хълмират, като е необходимо да се покрият изцяло с почва. По този начин се създават необходимия слой за развитието на столони.
Перфектното торене на картофите преди цъфтеж: Ето как се прави