Има много видове несинтетични торове. Оборски тор, листни отпадъци, компостен чай и други, всички те обогатяват почвата и подхранват растенията.
Торът от костно брашно е животински страничен продукт. Произвежда се чрез смилане на обезмаслени, изсушени кости до фин прах. Известно е, че съдържа високи нива на калций и фосфор и се счита за минерална добавка. Това означава, че костното брашно като тор е само част от хранителния процес при растенията, които също се нуждаят от макронутриенти и други минерали.
Какво е костно брашно?
Още: Утайка от кафе като тор: Какви са ползите и вредите от нея
Костното брашно се добива предимно от животни от кланица. Костите се обработват с пара под високо налягане, за да се отстранят желатиновите материали, които се използват в желатина и лепилото. След това костите се смилат много фино, за да се направи фосфорът по-достъпен за корените на растенията.
Ферментирала оризова вода - градината ви е жадна за нея
Костното брашно се рекламира като стимулатор на корените и често се добавя в дупките преди засаждане на луковици. Често се използва и при кореноплодни растения. Анализът на костното брашно е 1-11-0 или 5-12-0. В материала има много малко азот, достатъчно количество фосфор и никакъв калий. Всеки от тези елементи е макронутриент, който е от съществено значение за здравето на растенията. Освен това, проучванията показват, че растенията могат да получат достъп до този фосфор само при pH на почвата под 7,0.
Кръвно брашно срещу костно брашно
За разлика от костното брашно, кръвното брашно има много по-висок процент азот - 10-12 процента. То също е животински страничен продукт. Докато костното брашно ще издържи 6-12 месеца, кръвното брашно ще се запази само 2 месеца. Често обаче се използва около растения, за да отблъсне зайци, елени и други животни, които се хранят с растения.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Костно брашно като тор
Както бе споменато, един от основните недостатъци на костното брашно е, че не е пълноценен тор. Тъй като не съдържа повечето хранителни вещества, от които растенията се нуждаят, то е просто минерална добавка. Съдържа 15-22 процента калций, който може да бъде полезен за предотвратяване на болести като гниене на цветовете, но сам по себе си е недостатъчен като единствена храна за растенията.
Плюсове и минуси на тор за костно брашно
Високото количество калций и фосфор може да причини проблеми при растенията, ако вече има достатъчни количества в почвата, което означава, че почвен тест може да е полезен, за да се определи дали е необходимо костно брашно. Високите количества фосфор в почвата могат да прекъснат връзките на микоризните гъби. Това означава, че корените на растението трябва да растат допълнително, което води до прекомерен разход на енергия, която би трябвало да отиде другаде.
Още: Сега е най-доброто време да наторите смокинята - ето как
Освен това, костното брашно за растения не може само да осигури другите необходими минерали и хранителни вещества и всъщност може да предозира почвата и следователно корените на растението. Използването на костно брашно за тор няма да навреди на растенията в повечето случаи, но не им дава всичко, от което се нуждаят. То обаче е органичен продукт и е нетоксичен, което го прави очевиден избор за подобряване на градинската почва. Освен това е леснодостъпно и лесно за употреба. Но макар че може да отблъсне зайците, то може да привлече вредители, които усещат миризмата на костта и търсят храна.
Още: Ще събирате краставиците с кофи, ако добавите тази тор към тях
Как да използвате костно брашно за растения
Костното брашно се смесва с горния слой на почвата преди засяване на семената, добавя се на дъното на засаждащата яма или се използва като странична или горна превръзка около растенията. Правилото е 3 чаши (120 грама) на всеки 30,48 м². Винаги поливайте продукта обилно, за да помогнете за освобождаването на съединенията в почвата.
Кой е най-добрият тор за доматите