Храненето често е забавно, културно и социално преживяване. Но когато се почувствате супер подути след хранене, всички тези позитиви се изпаряват. Всъщност, хроничното подуване на корема след хранене е болезнено и диетолози споделят, че е най-добре да не го пренебрегвате.
Защо винаги сте подути след хранене
Има няколко причини, поради които хората винаги са подути след хранене, вариращи от преяждане, хранителни алергии или непоносимост, стрес или други хронични чревни заболявания. Важно е да се отбележи, че диетолозите споделят, че е изключително важно да слушате тялото си.
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете ягоди всеки ден
Какво се опитва да ви каже тялото ви, когато сте подути
- Ядете твърде бързо
Тялото ви може би ви казва да натиснете спирачките и да се отнасяте към храненията като към маратони, а не като към спринтове.
„Когато се храните бързо, сте склонни да поглъщате въздух и храносмилателната ви система няма достатъчно време да сигнализира за ситост“, обяснява магистърът Мишел Рутенщайн, регистриран диетолог. „Това може да доведе до натрупване на газове и дискомфорт.“
Още: Когато тялото шепне: Малките потрепвания, които може да подсказват нещо сериозно
- Ядете твърде много
Ако всяко хранене води до подуване на корема, това може да е сигнал, че ядете повече, отколкото тялото ви може да усвои наведнъж. „Когато ядете твърде много наведнъж, тялото се затруднява да разгради ефективно голям обем храна, което води до подуване на корема“, обяснява Рутенщайн.
- Ядете твърде много фибри
Фибрите са отлично хранително вещество за храносмилането и повечето хора не получават достатъчно. Макар че е чудесно да се опитате да увеличите приема си на фибри, ако те липсват в диетата ви, експертите подчертават, че най-добрият подход е бавен и постоянен.
Още: Когато мислите вредят: 5 начина, по които сами рушим психичното си здраве
Дори след като стигнете до препоръчителните дневни количества – между 19 и 38 грама на ден, в зависимост от възрастта и пола ви – ще е добре да консумирате фибри по-често, отколкото да ги ядете наведнъж.
- Имате хранителна непоносимост или алергия
Тялото ви може също да ви подсказва за храни, които не са ви приятни. Фичек отбелязва, че някои хора имат непоносимост към лактоза (естествената захар, която се съдържа в млечните продукти), фруктоза и FODMAPS. FODMAP означава ферментиращи олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли, вид въглехидрат, който се среща във големи количества в храни като аспержи и боб.
- Имате запек
Още: Лошо храносмилане? Тези 10 храни ще променят всичко
„Когато имате запек, червата ви са запушени, което забавя движението на храната и газовете през червата, което води до подуване на корема и дискомфорт“, обяснява Фичек.
- Нямате достатъчно стомашна киселина
Ако стомашната ви киселина е ниска, това може да предизвика подуване на корема (а за някои и двоен удар, който включва киселинен рефлукс). „Стомашната киселина се използва за разграждане на храната и ако не произвеждате достатъчно, това води до ферментация и производство на газове, когато храната е в храносмилателния тракт твърде дълго“, споделя Питък.
- Имате проблеми с дисбаланс на чревните бактерии
Още: Чувствате се отпаднали? Може би не ядете достатъчно протеин
Питък отбелязва, че лекарите наричат този проблем дисбиоза. „Това е, когато чревните бактерии са извън баланс и полезните бактерии се произвеждат недостатъчно, което води до ферментация в червата“, казва тя. „Включването на пребиотични храни, като плодове, зеленчуци и кисело мляко, може да помогне за растежа и производството на полезни бактерии.“
- Имате свръхрастеж на бактерии в тънките черва (SIBO)
Питък обяснява, че този проблем възниква, когато бактерии от дебелото черво попаднат в тънките черва. „Тези бактерии ферментират въглехидратите бързо, причинявайки подуване на корема и болка“, отбелязва Питък.
- Имате проблеми с лоша чревна подвижност
Още: 8 начина да понижите мазнините в кръвта и да защитите сърцето си
Може да видите този термин, използван в социалните медии и в клинични условия. Той се отнася до контракции и релаксации на мускулите на храносмилателната система, които позволяват на храната (и отпадъците) да се движат през тялото ви. Това може да е начинът, по който тялото ви казва, че нещо не е наред.
- Вие сте стресирани
Понякога „пеперудите в стомаха“ от нерви могат да се превърнат в постоянно подуване на корема. „Когато сте стресирани, тялото ви преминава в режим „бий се или бягай“, което отклонява кръвта от червата, което води до забавено изпразване на стомаха, което може да се прояви като подуване на корема“, казва Рутенщайн.
Как да лекуваме и предотвратяваме подуване на корема
Още: Диетолози разкриват: Този вид шоколад може да понижи риска от диабет
Фичек препоръчва промени в начина на живот, за да лекува и предотвратява бъдещо хронично подуване на корема след хранене. Тя препоръчва на хората:
- Яжте бавно и дъвчете старателно.
- Избягвайте газирани напитки.
- Ограничете дъвченето на дъвка.
- Увеличавайте постепенно диетичните фибри, за да може тялото ви да се адаптира.
- Временно ограничете храните с високо съдържание на FODMAP, за да видите дали това помага (първо се консултирайте с лекар или диетолог за това).
- Опитайте леко движение след хранене, като например ходене, за да стимулирате естествената чревна подвижност и да придвижите газовете през червата.
- Поддържайте хидратацията на тялото си.
- Идентифицирайте и избягвайте храни, които предизвикват подуване на корема.
- Управление на стреса, дихателни упражнения, медитация или терапия.
Още: 4 зеленчука, които прочистват кръвоносните съдове и пазят сърцето