Дори и да няма откъде да отидете да наберете ягоди, сега е идеалният момент да се запасите с тези сочни сезонни плодове. Винаги можете да замразите това, което не можете да изядете, преди да се развали.
Още: Когато тялото шепне: Малките потрепвания, които може да подсказват нещо сериозно
Всеки плод има свои уникални хранителни ползи и ягодите не са изключение. Въпреки че консумацията на широка гама от здравословни храни е най-добра, за да си набавите разнообразни хранителни вещества, редовната консумация на ягоди – дори всеки ден – може да повлияе на здравето по няколко ключови начина.
5 начина, по които редовната консумация на ягоди влияе върху здравето
- Без повече проблеми в тоалетната
Ако редовно страдате от запек, включването на ягоди в диетата ви може да реши проблемите ви с тоалетната. „Съдържанието на фибри в ягодите може да подобри храносмилателното здраве, като насърчи редовното изхождане“, казва диетоложката Макалистър. Тя обяснява, че фибрите увеличават обема на изпражненията и подпомагат стомашно-чревната функция, добавяйки, че фибрите в ягодите също увеличават количеството на добрите бактерии в червата.
Още: Когато мислите вредят: 5 начина, по които сами рушим психичното си здраве
- Рискът от артрит ще бъде по-нисък
„Противовъзпалителните ползи на ягодите могат да намалят риска от състояния като артрит“, казва Макалистър. Тя обяснява, че ягодите са богати на антиоксиданти (по-специално витамин С) и флавоноиди, които са от съществено значение за неутрализиране на свободните радикали и намаляване на възпалението.
Едно научно проучване установява, че хората със затлъстяване, които са изпитвали болки в коляното от артрит, са изпитвали по-малко болка, когато са яли ягоди редовно в продължение на 12 седмици.
- Рискът от хронични заболявания ще намалее
Антиоксидантите в ягодите правят повече от това да намаляват риска от артрит; има много други здравословни състояния, причинени от възпаление, включително много хронични заболявания. Поради тази причина Макалистър казва, че редовната консумация на ягоди също ще намали риска от тези видове здравословни състояния.
Още: Лошо храносмилане? Тези 10 храни ще променят всичко
Здравните състояния, свързани с хронично възпаление, включват автоимунни заболявания, някои видове рак, стомашно-чревни разстройства като болестта на Крон и възпалителни заболявания на червата, белодробни заболявания, диабет тип 2 и невродегенеративни заболявания, като болестта на Паркинсон и болестта на Алцхаймер.
„Нови проучвания показват, че антиоксидантите и полифенолите в ягодите могат да бъдат полезни за мозъка, като подобряват когнитивните функции и поддържат паметта“, казва Макалистър, добавяйки, че редовният прием може да помогне за запазването на паметта, въпреки че са необходими повече изследвания, за да се разберат напълно тези механизми.
- По-нисък риск от сърдечни заболявания
Макалистър обяснява, че има три основни причини, поради които ягодите помагат за намаляване на този риск: тяхното съдържание на антиоксиданти, калий и фибри.
Още: Чувствате се отпаднали? Може би не ядете достатъчно протеин
„Изследванията показват, че диета, богата на антиоксиданти и фибри, като тези, които се намират в ягодите, подпомага здравето на сърцето, като понижава кръвното налягане, подобрява нивата на холестерола и намалява риска от сърдечни заболявания. Калият в ягодите помага за регулиране на кръвното налягане. Редовната консумация може да доведе до по-ниски нива на LDL холестерол и по-високи нива на HDL холестерол. Чрез намаляване на възпалението и подобряване на липидния профил, ягодите допринасят за по-добро цялостно здраве на сърцето“, казва тя.
- Можете да отслабнете
Ако отслабването по здравословен начин е една от вашите здравословни цели, добавете ягоди към списъка си за пазаруване. „С малко калории, но с високо съдържание на фибри, ягодите са чудесни за контрол на теглото“, посочва Макалистър, добавяйки, че фибрите в ягодите ги правят засищащи, което означава, че ще е по-малко вероятно да хапвате или да преяждате по-късно.
Още: 8 начина да понижите мазнините в кръвта и да защитите сърцето си
„Ягодите са богати на хранителни вещества и нискокалорични, предлагайки основни хранителни вещества, без да добавяте ненужни калории“, обяснява тя.
Освен това, Макалистър казва, че тъй като ягодите са с нисък гликемичен индекс, те могат да стабилизират кръвната захар и да подобрят инсулиновата чувствителност. Всъщност, ако имате диабет тип 2 или искате да намалите риска от диабет тип 2, ягодите са чудесна храна, която да включите в диетата си.
Още: 4 зеленчука, които прочистват кръвоносните съдове и пазят сърцето