Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога трябва да се тревожим за ниския холестерол

17 април 2024, 05:45 часа

Вероятно сте чували и чели стотици статии за проблеми с холестерола, главно за високия холестерол. Високият холестерол е проблем, който засяга много голям брой хора и се причислява към опасните заболявания. Това заболяване обикновено се развива от нездравословен начин на живот и храни с лоши мазнини.

Още: Специалисти: Яжте риба поне два пъти седмично

Желанието да го държат настрана често кара хората да избягват напълно мазнините от всякакъв вид. Въпреки че тази мярка е необходима до известна степен, това, което не се подчертава, е балансът, който тялото трябва да има и с мазнините.

Добрият и лошият холестерол

Холестеролът е разделен в две категории, добрият холестерол, който помага за здрави кости, и лошият холестерол, който причинява сърдечно-съдови проблеми. В тази статия ще говорим за добрия холестерол, колко важен е той за тялото и какво можете да направите, за да го поддържате на правилните нива.

Освен заболяването, което причинява сърдечно-съдови проблеми, холестеролът е вещество, от което тялото се нуждае. Необходима за множество процеси, тази добра мазнина играе ключова роля за това дали определени хормони се произвеждат или не.

Ползи за тялото от добрия холестерол

Той помага за производството на витамин D, който образува калций и следователно по-здравите кости.Този липопротеин циркулира в тялото под формата на малки молекули, богати на протеини, които подпомагат функцията на черния дроб и доброто храносмилане.

Много важен за тялото, добрият холестерол (HDL) може да се намери в някои храни, главно месо и млечни продукти. Липсата му може да предизвика редица сериозни проблеми в организма.

Нисък холестерол

Въпреки че ниският холестерол е по-добър от високия, този тип не е напълно безвреден за тялото. Ниският холестерол може да доведе до проблем, ако нивата му спаднат внезапно и продължително. Въпреки че причините все още са неясни за експертите, те идентифицират редица заболявания, които това състояние може да причини на тялото.

Според лекарите ефектите от много ниския холестерол започват от психичното здраве до органите в тялото. Тъй като е важен за производството на витамин D, неговият дефицит може да причини проблеми, които засягат мозъка, включително заболявания като депресия или тревожност.

Проучване от 2012 г. на Американския колеж по кардиология установява връзка между много ниския холестерол и развитието на туморни клетки в тялото. Същият процес, който причинява внезапни спадове на мазнините в кръвта, може да увеличи развитието на лоши клетки.

За бременните жени това състояние може да се превърне в много голям проблем за здравословното развитие на плода, така че консултацията с лекар е препоръчителна.

Ако високият холестерол е симптом на киселини, инфаркт или исхемия, ниският холестерол може да причини редица предупредителни ефекти за тялото.

Една от тях е депресия или постоянна тревожност, която може да се появи в различни форми.

  • Чувствате се нервен през цялото време
  • Имате затруднения с концентрацията и вземането на решения
  • Винаги сте притеснени и нетърпеливи
  • Промени в графика за сън или хранене
  • Ако чувствате някои от горните симптоми в продължение на седмици, направете кръвен тест и се консултирайте с лекар. Нормалните нива на холестерол в организма трябва да бъдат между 70-100 mg/dl, за да се избегнат проблеми, причинени от липсата му.

    Освен редовните посещения и прегледи при лекаря и внимателното следване на неговите съвети, можете да предотвратите ниския холестерол, като започнете от ежедневната си диета.

    Още: 5 основателни причини да консумирате ягоди

  • Консумирайте много храни, които съдържат здравословни мазнини
  • За да предотвратите това състояние на тялото, опитайте се да имате диета, богата на фибри
  • Не забравяйте физическата активност и винаги внимавайте за предупредителните симптоми, които тялото ви дава
  • Винаги се консултирайте с вашия лекар и си правете редовни кръвни изследвания.
  • Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте с лекар.

    Цвета Господинова
    Цвета Господинова Отговорен редактор
    Новините днес