Може ли да ядете малини, ако имате диабет?

23 юли 2025, 23:48 часа 0 коментара

Малините са един от най-вкусните летни плодове. Руският ендокринолог д-р Олга Павлова обясни дали консумацията им е разрешена при диабет и в какви количества. Експертът сподел и какви са ползите от консумацията на този плод.

Консумация на малини при диабет: Разрешена ли е? 

„100 гр малини съдържат 46 ккал. Малините имат нисък гликемичен индекс, в зависимост от сорта той варира от 25 до 40“, отбелязва ендокринологът.

Една чаша малини съдържа около 14 грама въглехидрати. Тези плодове са много здравословни. Съдържат много витамини (C, K, E, A, B група, PP) и минерали (силиций, молибден, манган, желязо и други). Малините са също много богати на антиоксиданти, съдържат големи количества флавоноиди и каротеноиди. Като се имат предвид всички тези фактори, малините имат много благоприятен ефект върху нашето здраве.

Учени: Могат ли тези плодове да убият ракови клетки

"Ако имате диабет, можете да ядете малини, но в ограничени количества - не повече от една чаша на хранене. Максимум две чаши от лакомството на ден. Опитайте се да ядете малини през първата половина на деня", съветва експертът.

При редовна консумация на горски плодове се подобрява състоянието на сърцето и кръвоносните съдове, кръвното налягане се нормализира, а кръвната картина се подобрява. Благодарение на антиоксидантните свойства, малините имат положителен ефект върху състоянието на кожата и косата, нервната система. Като цяло имунната система се укрепва. Ето защо малините винаги се препоръчва да се консумират при настинки. 

Пресните плодове са отлични за отстраняване на излишната течност от тялото и премахване на отоците 

Как правилно да замразите малини и боровинки без да слепват?

Малините съдържат антиоксиданти (включително антоцианини, витамини Е и С, каротеноиди, флавоноиди и други), които предпазват организма от вредното въздействие на свободните радикали (т.нар. оксидативен стрес) и спомагат за поддържане на младостта.

Ретинолът, аскорбиновата киселина (витамин С) и токоферолът в плода укрепват стените на кръвоносните съдове и намаляват риска от инфаркт. Малините съдържат калий, който е отговорен за регулирането на сърдечния ритъм и нормалното кръвно налягане, както и манган, мед и желязо, от които тялото се нуждае, за да произвежда червени кръвни клетки.

Малините съдържат фибри, които спомагат за нормализиране на стомашно-чревния тракт. Освен това, отвара от листата на това растение се използва за лечение на диария. Плодовете също така спомагат за подобряване на оттичането на жлъчката и предотвратяват развитието на холецистит.

"Малините са богати на флавоноиди, които подпомагат когнитивните функции на мозъка. Освен всичко друго, според последните проучвания, антоцианините в комбинация с кверцетин предотвратяват развитието на деменция и частична загуба на паметта", казва още експертът.

Малини - как влияят на кръвната захар

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес