Руският кандидат на медицинските науки д-р Лариса Пенкова споделя, че витамините от група В играят жизненоважна роля във функционирането на човешкото тяло. Те не само участват в метаболизма, но и отговарят за функционирането на сърдечно-съдовата и нервната системи, здравето на кожата, нормализират чревната дейност и предпазват от стрес и депресия. Също така витамините от група В участват активно в мускулната функция и растежа на клетките и стимулират имунната система.
Храни, богати на витамин В
„Витамините от група В играят ключова роля в процеси като метаболизма, функционирането на мозъка и нервната система и стареенето. Недостигът им може да доведе до безсъние, понижен имунитет и памет, както и различни неврологични разстройства”, допълва лекарят.
Още: Лекар: Може ли да се яде кашкавал при подагра?
Как да разпознаем недостига на витамин В?
Лекарят подчертава, че организмът не е в състояние сам да синтезира витамини от група В, така че е необходимо всеки ден да се ядат храни, богати на тях, и при необходимост да се приемат витаминни комплекси. За да се осигури в диетата необходимите вещества, терапевтът препоръча да се включат храни като тлъста морска риба, постно месо, покълнали зърна, бобови растения, елда, картофи, спанак, ядки, авокадо и разнообразие от плодове и зеленчуци.
Лекарят споделя, че вит. В1 помага за подобряване на мозъчната функция, паметта, вниманието и мисленето, подобрява настроението. Витамин B1 също така повишава способността за учене, стимулира растежа на костите и мускулите, нормализира апетита, забавя процеса на стареене, намалява негативните ефекти от алкохола и тютюна и дори намалява зъбобола. Съдържа се в големи количества в:
- постно свинско месо;
- говежди черен дроб, бъбреци;
- елда;
- овесени ядки;
- ръжен хляб;
Витамин В2 (рибофлавин)контролира функционирането на нервната, храносмилателната, кръвоносната и сърдечно-съдовата система. Подобрява състоянието на косата, кожата и ноктите, предпазвайки ги от въздействието на токсините.
Най-голямо количество витамин В2 има в:
- яйца;
- птиче месо;
- млечни продукти;
- сирене рикота;
- елда
Витамин B3 (ниацин) спомага за превръщането на храната в енергия, участва в метаболизма на протеини и въглехидрати. Витамин B3 е част от най-важните ензими на тялото и регулира функционирането на нервната система. Съдържа се в:
- пълнозърнести храни (ръжен хляб);
- елда;
- бобови растения;
- месо;
- вътрешности (черен дроб, бъбреци);
- риба тон;
- камбала;
- пилешко месо;
Витамин B12 (цианокобаламин) е единственият витамин, който се намира изключително в животински продукти. Ето защо вегетарианците трябва да следят особено внимателно нивото на това вещество в организма. Цианокобаламинът намалява риска от анемия, депресия, хипертония и склероза. Източници на витамин B12:
- говеждо месо;
- извара;
- сирене;
- риба;
- миди;
- птиче месо;
Може ли витамин В да причини акне?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Как най-лесно да спрем досадното кихане
Лекар: защо имаме високи нива на цинк в кръвта?
Ето как да вдигнете хемоглобина БЕЗ лекарства
Най-добрата ядка за имунитета е тази
Research Peptides in Inflammation: A Gateway to Innovative Scientific Implications