Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Адвокат говори какво може да се случи с ваксинационен паспорт – за да постъпиш на работа и да пътуваш

02 март 2021, 08:01 часа • 5857 прочитания

Ако се въведат строги ограничения за пътуване заради ваксинационен паспорт, ще има дискриминация. Това заяви адвокатът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.

Според нея обаче, ЕК не смята да прави такова нещо. Шаркова обясни, че всъщност Брюксел иска облекчени условия за пътуване на ваксинирани, преболедували или с отрицателен тест, а не усложняване за останалите. Дискриминация е ваксинираните и преболедувалите да трябва да се карантинират и да им се иска PCR тест, каза Шаркова пред БНТ.

Юристът посочи, че и сега почти навсякъде има изисквания за PCR тест и карантина.

Шаркова обаче предупреди, че ще има дискриминация, ако търговско дружество въведе ваксинационен паспорт – например авиокомпания да не пуска неваксинирани да летят. Какво ще прави семейство с деца, след като сега няма ваксини срещу коронавирус за деца, посочи юристът. Но тя предупреди, че авиокомпаниите имат общи условия.

На въпрос дали работодатели може да поставят условие да се ваксинираш, за да продължиш да работиш, отговорът на адвоката беше "по-скоро не". В България не може към момента да се случи, защото не може да се промени едностранно трудовият договор между работодател и служител, не може такова условие да се постави и за наемане на работа. За да се случи, трябва да се промени законодателството, подчерта Шаркова.

Същевременно юристът подчерта, че вероятно в някои европейски държави ще бъде сложено условие да си ваксиниран срещу коронавирус, за да посетиш голямо публично събитие – примерно мач на стадион.

Какво означава всъщност ефикасност на ваксина срещу коронавирус – НАУЧЕТЕ ТУК!

Ваксините и България

Не е реалистично до юни да ваксинираме 70% от българите. Първо, няма толкова много ваксини и второ – темпът върви бавно, с тези опашки по зелени коридори. Това заяви проф. Пенка Петрова пред bTV.

Според нея, при ваксинация с различни ваксини на първа и втора доза може да се стимулира по-силен имунен отговор. Има проучвания във Великобритания, нека видим какво ще стане, уточни тя.

Време е държавите да си подадат ръка, добави Петрова. Професорът посочи за пример китайската ваксина на "Синовак" и руската "Спутник V" от тази гледна точка – споделяне на ваксини.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес