Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

23 април 2024, 16:54 часа 5384 прочитания

Ще се въведе ли дистанционно обучение за ученици, които са с непълен имунизационен календар? На този въпрос отговори служебният здравен министър д-р Галя Кондева по време на извънредно заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, на което бяха обсъдени мерките, които държавата е взела, за да се спре разпространението на коклюш.

Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне

Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов

По думите ѝ подобна мярка може да се въведе, ако Министерство на образованието прецени, че може да го осигури. "Това зависи от учебната програма. На този етап не сме обсъждали и не предвиждаме такава мярка", заяви министърът. Тя припомни, че на голяма част от учениците им предстоят матури. Още: Онлайн обучение заради коклюш - по преценка на директора

"Няма да отрека, че много се надяваме на предстоящите почивни дни, за да ограничим разпространението в училищата", каза още Кондева. Тя увери, че МЗ поддържа тясна връзка с Министерството на образованието за защита на учащите и предотвратяване на паника.

"Има достатъчно ваксини"

Държавата разполага с достатъчни количества ваксини срещу коклюш за най-уязвимите групи – деца от два месеца до две години, стана ясно още от думите ѝ. Служебният министър сподели, че допълнителни 2000 дози ще да бъдат внесени до края на седмицата, като в момента в склада на министерството има налични 650 дози. Още: Държавата да се раздвижи и да подсигури ваксини: Личен лекар за завръщането на коклюша

Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари

Още: Няма какво да губим, в чужбина ще ни приемат с отворени обятия: Младите лекари обидени на Тошко Йорданов

Кондева съобщи, че страната има висок имунизационен процент – 92.4% за последната година и припомни, че по имунизационния календар децата получават шест дози през живота си, без предвидени реимунизации за възрастни.

Министърът акцентира на необходимостта от непрекъснато наблюдение на заболяването, като посочи регистрираните 314 случая от началото на годината, с най-голям брой в София – 214. Освен това, Кондева подчерта отправените указания към регионалните здравни инспекции и лекарите за преглед и имунизация, както и за изолация на заразените до 30 дни и медицинско наблюдение за неимунизираните до 14 дни в случай на епидемия. Още: Поставят първата ваксина срещу коклюш при бебетата по-рано

Служебният министър изрази увереност, че непрекъснатото анализиране на данните и тенденциите ще помогне за по-добро управление на здравната криза и ще предостави възможност за адаптиране на мерките в реално време.

Още: HAYDE vs placebo: Науката удря шамар на скептиците в бягането!

Още: "Ако не ни чуят, денят X наближава и спираме работа": Медицинските сестри заплашиха правителството

Освен това, министър Кондева подчерта ангажимента на министерството за осигуряване на средства за ваксините и диагностиката, които са от критично значение за предотвратяване на разпространението на коклюша, особено сред новородените и малките деца, които са най-уязвими към инфекцията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес