Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Два пъти по-заразен подвариант на Омикрон засяга и напълно ваксинираните, и преболедувалите

03 февруари 2022, 18:25 часа • 4776 прочитания

Световната здравна организация предупреди за по-заразен подвариант на Oмикрон. Спрямо предишните варианти на коронавируса, той засяга по-често вече преболедували или ваксинирани - т.е. те боледуват по-често, отколкото досега, а не по-често, отколкото неваксинираните.

"Имаме открити два нови подварианта на Омикрон. Единият е доста по-разпространен. Той увеличава честотата си в няколко страни. Това е вариант, който има доста сходства, но и различия с Омикрон", заяви епидемиологът и преподавател в лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков пред Bulgaria ON AIR. Става дума за генетичната линия BA.2, която не е "дете" на Омикрон (BA.1), а се счита, че се развила горе-долу паралелно с него.

Д-р Марков информира, че има само едно датско изследване, което ни дава информация за BA.2. "То изследва заразността спрямо класическия Омикрон в домакинствата. Изследването показва, че новият подвариант е около два пъти по-заразен от обичайния Омикрон. Тази двойно по-висока предаваемост се дължи на присъщата по-висока заразност на варианта и на неговата по-добра способност да пробива имунни защити при ваксинирани и прекарали инфекцията", уточни д-р Марков.

Няма данни този вариант да е по-високо патогенен от Омикрон, обясни още той. "При човек с пълен курс от ваксинация и бустерна доза, по отношение на тежко протичане и хоспитализация, ефективността на ваксината държи над 90%. Не бих казал, че се налага втора бустерна доза", коментира още той. А на въпрос дали ни очаква по-силна вълна на Омикрон, д-р Марков каза, че зависи дали новият вариант ще е способен да презаразява хора, които са прекарали Омикрон.

"COVID-19 е заболяване с много разнолика клинична картина. Има всякакви симптоми. Понякога болестта протича освен с умора, с проблеми, свързани с когнитивната дейност. Тези симптоми са характерни за дългия COVID-19. Малко се говори за неврологичните и психиатричните симптоми на COVID-19", смята той. Според него Делта вариантът не е изчезнал, но делът на инфекциите с него е малък, където Омикрон доминира.

"България е в пика на инфекциите си. Това е почти напълно ваксинационно предотвратимо заболяване. Сега не е моментът да се разхлабват мерките", подчерта д-р Марков. Той е категоричен - вирусът ще мутира отново, ако го оставим да се разпространява неконтролируемо.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес