Въвеждането на електронните рецепти у нас доведе до къп проблеми както за пациенти, така и за лекари и фармацевти.
Още: От Шумен до София: Въздушната линейка транспортира пациент с дихателни проблеми
Още: Проф. д-р Салих Боа - гастроентеролог и хепатолог - в София на 22 юни 2025 г.
ОЩЕ: Хаос и обвинения: Лекарите се молят кошмарът с е-рецептите да спре
"От 40 000 издадени е-рецепти през изминалата година са изпълнени едва 800. Това трябваше да говори на министерството, че има някакъв проблем", каза общопрактикуващият лекар и член на Българския лекарски съюз д-р Гергана Николова в ефира на Нова телевизия.
По думите ѝ основните проблеми са в приложението, което използват медиците. Д-р Николова смята, че е трябвало това приложение да бъде пуснато пилотно, за да се види как работи, какви са проблемите. "А те го въвеждат от днес за утре повсеместно. Създаде се едно приложение с неясни критерии, което от днес за утре лиши много лекари от правото да изписват лекарства", обясни тя.
Още: Здраве на гръбначния стълб и методи за лечение: Гръбначна хирургия в Турция
Още: Ако нямате обяснение защо "нещо винаги не е наред" с тялото ви, тествайте стреса си
Ключов е проблемът и с различните кодове на едно и също лекарство в зависимост от вносителя. "При нас идват рецепти с неща, които ги няма месеци наред в системата. Тук трябва номенклатурата да се изчисти от несъществуващи позиции”, подчерта от своя страна Маргарита Грозданова, която е член на Комисията по етика в Българския фармацевтичен съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 14 юни – Световен ден на кръводарителя
Още: Да спасим човешки животи заедно: С едно дарение на кръв се помага на трима в беда
ОЩЕ: БЛС обвини аптеките: С е-рецептата лъсна истината за замяната на лекарства
Д-р Гергана Николова обаче обясни, че информацията за вносителя не е важна нито за лекарите, нито за пациентите. "Това не е генерика. Това е едно и също лекарство, на един и същ производител, внесено от различни търговци. Това по същество не представлява генерична замяна. Генерици са продукти от различни производители', допълни тя.
Още: Информирай се навреме: очният лекар проф. Хасан Арифоглу в София на 20–21 юни 2025 г.
Още: Специализирани хематологични консултации в София на 22 юни