Няма промяна що се отнася до коронавируса в България – все още пробите досега са отрицателни. Това заяви началникът на ВМА и на щаба за коронавируса генерал-майор професор-доктор Венцислав Мутафчийски.
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Приети са 9 души във ВМА за последното денонощие, като никой няма симптоми – хората са под карантина, защото са имали контакт с италианци. Има семейство българи под карантина, било на гости преди 10 дни на италианци, които са били диагностицирани с коронавирус. Членовете на българското семейство са с леки грипоподобни симптоми. Приет е и японец с висока температура и грипоподобни симптоми, отчете началникът на ВМА.
За българското семейство пробите от тестовете за коронавирус ще излязат този следобед.
Мутафчийски подчерта, че няма промяна в случаите в Гърция и Румъния – по 7 и 4, в Хърватия били 9. Има официални случаи в над 77 държави, но при над 20 няма развитие след първия случай.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Междувременно, порталът "Право и здраве" съобщи, че НЗОИ и Българският лекарски съюз (БЛС) са се уговорили за параметрите на клиничната пътека, по която ще се лекува коронавирус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Изчисленията сочат, че според договорката засега могат да бъдат лекувани общо 6358 души, с 44 лева на ден. Общата стойност на пътеката е 614 лева, а продължителността – 14 дни, колкото е карантината.
Порталът обръща внимание и на болничните легла, като посочва, че болниците не могат да слагат допълнително легла във вече действащи отделения, а ще трябва да затварят отделения, за да приемат пациенти с коронавирус, ако се наложи. Припомняме, че началникът на щаба за коронавируса генерал-майор професор-доктор Венцислав Мутафчийски вече каза, че "Пирогов" отделя цяла самостоятелна сграда – с 42 легла, болница "Александровска" ще осигури 70 легла, а ВМА ще трансформира психиатричната си клиника в инфекциозна структура с 42 допълнителни легла.
Какво е положението в Европа и по света с коронавируса, научете тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Всичко за коронавируса от вчерашния ден, припомнете си тук!