Отбелязваме Световния ден на сърцето

29 септември 2020, 11:16 часа 2534 прочитания 0 коментара

Днес е Световният ден на сърцето. Тази година той е посветен на сърдечната недостатъчност. Над 64 милиона души в света страдат от сърдечна недостатъчност и броят им расте, сочи статистиката. У нас пациентите с тази диагноза са около 170 хиляди. Те са и сред най-рисковите групи при евентуална инфекция с коронавирус, съобщиха от ЦЗПЗ. 

Още: Нарушения и 94 млн. лв. загуба: Правителствена болница се оправда с предишното ръководство

Още: Откриха туберкулоза в български град

България е сред страните с най-бърз пряк достъп на пациентите до съвременно лечение на сърдечно-съдови болести. Профилактиката е най-доброто лечение на сърдечната недостатъчност, смята председателят на Дружеството на кардиолозите у нас, доц. Мария Токмакова и изброява рисковите фактори:

"Артериална хипертония, захарен диабет исхемична болест на сърцето, някои от ритъмните нарушения, някои други ендокринопатии.

Ранното откриване на рисковите фактори и здравословният начин на живот отлагат развитието на заболяването. Редовните прегледи също са ключов фактор, напомнят специалистите и съветват пациентите да не отлагат посещенията при лекар заради ковид епидемията:

Още: Съмнениe за извършено престъпление: Сметната палата дава болница "Лозенец" на прокурор

Още: Къде може да се ваксинираме: Проф. Ива Христова каза ще има ли нов ръст на ковид

"Много от тях получават остри влошавания, които също изискват навременна лекарска намеса", обяснява Мария Токмакова.

Тазгодишният Световен ден на сърцето ще премине под мотото "Използвай сърцето си, за да победиш сърдечно-съдовите заболявания".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес