Предложение: Държавата да удря по джоба на директорите на болници, ако нарушат изискванията за заплати

21 юли 2025, 14:39 часа 1896 прочитания

Управляващите са предложили държавата да удря по джоба на директорите или управителите на болниците, които не спазват изискванията за заплати на персонала. За целта в петък Костадин Ангелов от ГЕРБ, Иван Ибришимов от БСП и Андрей Чорбанов от ИТН са внесли промени в Закона за лечебните заведения. Законопроектът им цели да осигури справедливи трудови възнаграждения за персонала на болниците. Припомняме, че предложенията дойдоха след исканията на младите лекари, като законодателни инициативи в тази посока са внесли и от опозицията в лицето на ПП-ДБ, като те настояваха и за извънредна здравна комисия, защото според тях няма време за примане на законодателството до края на юли. 

Минималните изисквания

Със законопроекта се уреждат минимални изисквания за размера на трудовите възнаграждения в лечебните заведения за болнична помощ и в центровете за спешна медицинска помощ, центровете за трансфузионна хематология и центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи и за пълнолетни лица, центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, хосписите, диализните центрове и тъканните банки. 

Предвижда се при размера на трудовите възнаграждения на персонала в гореизброените лечебни заведения основното месечно възнаграждение да бъде не по-малко от предвиденото в действащия колективен трудов договор. Ако няма сключен такъв – не по-малко от предвиденото в последния сключен колективен договор, увеличено с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определянето на основно месечно трудово възнаграждение, изчислено въз основа на публикувани официални данни на НСИ. ОЩЕ: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени

Допълнителни възнаграждения

Депутатите от коалицията са помислили и за допълнителните възнаграждения и тези за извънреден труд.

Предлага се въвеждането на допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, което да бъде не по-малко от три на сто от основното месечно възнаграждение, а допълнителното възнаграждение за положен нощен труд да бъде не по-малко от 0.5 на сто от размера на минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерски съвет за всеки работен час или за част от него. ОЩЕ: Няма време: ПП иска спешна здравна комисия за заплатите на медиците

Снимка: БГНЕС

Солени глоби грозят директорите на болници

Управляващите са измислили как да накарат директорите да спазват тези разпоредби, а именно като им "бръкнат дълбоко в джоба", ако не се съобразяват с минимално възнаграждение.

В проекта е предвидена глоба в размер на 15 хил. лв. за тези управници на болниците, които не спазват изискванията за заплатите. При повторно нарушение глобата става 30 хил. лв.

Наказания са предвидени и за председател или член на съвета на директорите, но и за контрьлор на лечебно заведение, който не осъществява контрол за спазването на изискванията най-малко веднъж на три месеца. Размерът на глобите тук също е 15 хил. лв. за първо нарушение и 30 хил. лв. за повторно.  

В законопроекта е заложено контролът контролът по изпълнение на новите мерки да се осъществява от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Тя ще следи спазването на минималните изисквания за трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения. ОЩЕ: Бойко Борисов не успя да изгони програмистите като им каза да станат овчари, сега се надявам Тошко Йорданов да не изгони лекарите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес