На интернет страницата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) - www.nhif.bg, линк „Лекарства”, подлинк „За договорните партньори”, е публикуван за обществено обсъждане проект на „Проект за изисквания на НЗОК при лечение на хроничен вирусен С хепатит при болни над 18 - годишна възраст в извънболничната помощ“, както и мотивите към него.
Още: "Емоциите у дома. Това е отношение": Д-р Ненков към Тошко Йорданов
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Изискванията за приложение на безинтерферонова терапия при лечение на хепатит С са съгласувани с националните консултанти по медицинска специалност „Гастроентерология“, с председателя на Българското дружество по гастроентерология и с външни експерти по същата специалност.
Поради надделяващия обществен интерес и в полза на пациентите, Изискванията ще влязат в сила от 1 март 2017 г.
Разходите на НЗОК за лекарствена терапия за домашно лечение на пациенти с Хепатит С за 2016 г. са около 21 млн. лв., като сумата включва както безинтерефоронова терапия, така и стандартна интереферонова терапия. С приемането на Изискванията, до края на тази година за лекарствена терапия за домашно лечение на 650 пациенти с Хепатит С институцията ще похарчи толкова, колкото и през миналата година - 21 млн. лв.
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
От НЗОК твърдят, че ефектът от прилагането на Изискванията ще бъде значително по-голям от миналогодишния:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
95-97% успеваемост от лечението с безинтереферонова терапия (директно действащи антивирусни средства), което е двукратно по-висока успеваемост спрямо стандартната интерферонова терапия;
От лечението ще бъдат обхванати и пациенти с по-леки форми на чернодробно увреждане;
В по-дългосрочен план – намаляване на броя на заболелите от Хепатит С, както и намаляване на броя на хоспитализациите поради липса на усложнения от лечението;
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Социален ефект – обхващат се млади пациенти в начален стадий на заболяването, при които е възможно пълно излекуване, възможност за социална реализация и запазване на репродуктивните им способности.