Ръст в броя на новите случаи на коронавирус у нас за денонощие

4300
Ръст в броя на новите случаи на коронавирус у нас за денонощие
Снимка: iStock

Новите случаи на коронавирус отбелязаха ръст и като абсолютно число, и като процент. 6 са регистрираните заразени за последното денонощие, което е повишение с 2 спрямо предходния отчет, когато имаше 4 нови случая.

За последното денонощие са направени общо 501 теста (PCR и антигенни), което е със 134 по-малко спрямо предишния отчет, когато имаше 635 проби. Така процентът на положителни се променя от 0,62% на 1,19

Случаите са открити в пет области. В останалите 23 области няма открити заразени.

Още: Ген. Мутафчийски: Има нещо, което не знаем за COVID-19, защо в Китай действаха толкова строго?

За деня има направени 486 антигенни теста, като с тях са открити 5 случая, т.е. положителните проби са 1,02 на сто. Направени са 15 PCR теста, като с тях има регистриран 1 случай или 6,66%.

Общо потвърдените случаи остават 1 339 973. Направени са 3 812 618 PCR и 7 881 278 антигенни теста (общо 11 693 896), като средният процент на положителните проби от началото на пандемията е 11,45 на сто - без промяна на дневна база.

Още: COVID-19 протича по-леко, но може да доведе до проблеми със слуха

Активните случаи се увеличават и вече са 8145 - с 6 повече. Според експерти, огромният спад в началото на юли 2022 година, когато в рамките на две седмици броят на активните инфекции намаля с около 90 000, се обяснява с факта, че е имало много неотчетени оздравели пациенти през изминалите две години и особено по време на пиковете на предишните вълни, когато областните РЗИ-та бяха изключително натоварени, заради което не се отчитаха реалните бройки и сега този показател се поправя. 

Още: Мутафчийски: Обидно е, че няма официална статистика колко души загинаха по време на COVID - СНИМКИ - ВИДЕО

Броят на хоспитализираните лица остава без промяна - 127 (няма новопостъпили хоспитализиран, няма и изписани от болница). За сравнение при най-тежките дни на пандемията през април 2021 година в болници се лекуваха над 10 500 души. Пациентите, настанени в интензивни отделения, са 20 - без промяна на дневна база. Именно заетостта на интензивните легла е един от основните критерии за затягане на мерките у нас, а не както досега броят заразени лица или активните случаи.

ОЩЕ: Влизане с взлом. Учени за първи път заснеха как коронавирусът заразява клетката (ВИДЕО)

В тази връзка в Единния информационен портал се представят данни за заетостта на интензивните легла в петте клъстъра. Цялата страна е на Етап 0 - синя зона т.е. най-ниското ниво. Заради намаляването на натовареността в интензивните сектори, от 21 март 2022 г. зеленият сертификат отпадна напълно. А с идването на петия служебен кабинет, назначен от Румен Радев, стана ясно, че всяка седмица експертен съвет ще отчита най-важните данни и ще решава дали и какви мерки ще има.

Няма официално регистрирани като излекувани в последния отчет, като така общата бройка остава 1 293 080. За последното денонощие отново няма отчетени починали. Така броят на загубилите битката с вируса в България остава 38 748.

Още: Преносимо устройство открива вируса SARS-CoV-2 върху повърхности

Общо 26 755 медицински лица са сред официалните случаи на коронавирус, което означава, че няма нови. Няма данни за официално карантинирани в Единния портал. Това се дължи на взетото решение болните от COVID вече да не бъдат поставяни в изолация. Пред последните дни обаче отново се заговори за връщане на официалната самоизолация за заразените с коронавирус. Предложенията са няколко, като все още карантината не е въведена отново официално.

83,33 на сто от откритите нови случаи не са били ваксинирани, сочат данните от Единния информационен портал.

Още: България ще достави само вече платените ваксини срещу COVID-19

Единният информационен портал предоставя данни и за поставените дози ваксини. До момента те са общо 4 726 527, което означава, че има 4 нови дози. От края на септември 2023 година имаше значителен ръст в сравнение с предишните месеци, когато този брой рядко надхвърляше 20 на ден. Това се обяснява с първата доставка на ваксината срещу подварианта XBB 1.5 на Омикрон, за която специалистите уверяват, че предпазва както от него, така и от производните му, наречени Ерес и Перола.

Още: Нов вариант на коронавируса се появи във Великобритания

Според последния отчет 2 078 006 души или 31,96 на сто са със завършен имунизационен цикъл - поставени две иРНК дози или една на компанията "Янсен". Тази цифра отбеляза няколко драстични скокове и спадове през последните месеци, за които нямаше официално обяснение. На 13 юли хората с пълна имунизация намаляха с 13 364 спрямо предходния отчет. Данните отбелязаха спад и между 20 и 21 март с около 9000 души, а на 4 юли необяснимо се увеличиха с 13 385.

Още: СЗО отчете сериозен ръст на случаите на COVID-19 в света за 28 дни

1 008 172 души или 15,51 на сто пък са получили и бустерна доза, като най-много от тях са в столицата. Общо 135 602 души пък са си поставили от адаптираната срещу варианта Омикрон ваксина.

От 27 юни 2022 г. всички желаещи могат да си поставят и втора бустерна доза. Тя трябва да се направи най-малко 4 месеца след първия бустер при лица, чийто завършен ваксинационен курс е с двудозова ваксина. Всички лица на и над 18 г., които желаят да получат втора бустерна ваксина срещу COVID-19, могат да го направят във ваксинационните пунктове на РЗИ, кабинетите на общопрактикуващите лекари, както и в лечебни заведения за болнична и извънболнична медицинска помощ.

Още: В САЩ откриха тайна медицинска лаборатория, управлявана от китайска компания

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Недостиг на лични лекари: Д-р Брънзалов каза къде е най-трудно да си намерим личен лекар

Отбелязваме Световния ден на кръводарителя

Решено: Валентин Димитров остава начело на "Пирогов"

Изграждат хеликоптерна площадка в болницата в Монтана

Адвокат алармира: ДАНС вика на разпит всички от Обществения съвет за Националната детска болница

Найден, който построи семейна къща, борейки се с последен стадий на карцином, благодарение на терапията с Лутеций

Здравният министър няма да разпуска обществения съвет за бъдещата детска болница

Безплатни консултации за лечение със стволови клетки с проф. д-р Ердал Карайоз

Състезание с 1 кон: Само настоящият директор продължава в конкурса за нов шеф на "Пирогов"

Пътувайте до Истанбул безплатно за прегледи със специалисти от различни направления на медицината

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Здравеопазване