България разполага с три медицински хеликоптера, а до края на годината чакаме още два, обяви здравният министър Силви Кирилов по време на посещение на болница "Св. Екатерина" в София. Там той пристигна на 10 юли с вицепремиера Томислав Дончев и със Селин Гауер - генерален директор на работната група за реформи и инвестиции в рамките на генералния секретариат на Европейската комисия. Визитата ѝ е във връзка с проследяване на действията на страната ни по Плана за възстановяване, като проектът за въздушните линейки е ключова част от него. Той стартира на стойност от около 50 милиона евро, но то бе увеличено до 74 милиона евро.
Още: Вторият медицински хеликоптер вече е в България (СНИМКИ)
Освен петте хеликоптера, които България трябва да има до края на годината, още два са по Плана за възстановяване - т.е. общо 7. Отделно имаме още един, който е закупен с държавни пари.
Кои площадки функционират?
Функционират площадките в София и Сливен. Построена е и такава в Пловдив, но там имало организационни проблеми по пускането в действие, съобщи Кирилов.
Още: Откриват още една площадка за медицински хеликоптер
Имаме още 3 площадки – до Търговище, в Долна Митрополия и в село Габровница, област Монтана - т.е. общо са шест. В София и Сливен ще бъдат разположени по два броя хеликоптери. Екипите са 12 и се подготвят още за Търговище, в бъдеще се планират в Долна Митрополия, Пловдив и Монтана, стана ясно от думите на здравния министър.
Снимка: МБАЛ-Шумен
Що се отнася до болничните летища, бяха планирани 21, а досега са изградени 14. "Имаше забавяне за първите три, има и финансови неустойки, които са уточнени и са платени. Производителите имаха основателни предпоставки за забавянето и бяхме уведомени за това. Имам уверението, че другите два до края на годината и следващите три ще са в срок", заяви Кирилов.
Още: Държавата отпуска още 1 млн. лв. за оборудване на медицинския хеликоптер
Нощно летене: кога?
За нощните мисии също има предизвикателства. Освен нальот и лиценз на пилотите, трябва и площадките да бъдат подготвени. Министерството на здравеопазването отговаря за медицинската част, Министерството на транспорта и съобщенията – за машините. Имаме два броя очила за нощно виждане, очаква се и трети. "Ще има известно забавяне", призна министърът.
"Това са строго професионални неща, които са извън моята компетенция – там има много строги правила. Има тренировъчни полети и през деня с пациенти, има и без пациенти, за да се осигури този нальот. Има симулации в специални кабини, които са на земята", обясни той пред медиите.
"Смятам, че няма забавяне за хеликоптерните площадки", допълни той.
Още: Говорим за медицинските хеликоптери, но и пилотите са важни - първите шестима получиха лицензи