Владимир Томов: България няма национална програма за редките болести от седем години насам

6321
Владимир Томов: България няма национална програма за редките болести от седем години насам
Снимка: БГНЕС

Вече седем години в България няма работеща национална програма за редките болести. За този проблем алармира пред БНР Владимир Томов, председател на Конфедерация "Защита на здравето" и на Националния алианс на хора с редки заболявания.

Повод за признанието му е Деня на редките болести, който се отбелязва всяка година в последния ден на февруари.

От 5 до 10 на 100 000 души страдат от болестта на Хънтингтън

"Не съществуват абсолютно точни епидемиологични данни за заболеваемостта от болестта на Хънтингтън в България, но се предполага, че чес...

Думите му бяха подкрепени и от проф. Ивайло Търнев, началник Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Александровска". В България Списъкът на редките болести много рядко се актуализира. Дори подадени заявления към Комисията по редки болести към Министерството на здравеопазването, те понякога не се разглеждат с години, каза проф. Търнев.

Някои от редките болести са онкологични заболявания, други са инфекциозни, а трети автоимунни.

Те могат да се проявят от раждането до късна зряла възраст. Според общоевропейските стандарти те засягат по-малко от 1 човек на 2 хиляди души. В САЩ критерият е по-малко от 5 души на 10 000. Най-голямата част от редките болести са генетични заболявания - те са над 7 хиляди. Има и негенетични. Броят общо надхвърля над 10 хиляди.

Според Владимир Томов в европейските страни около 5 % от населението страда от редки болести. Тази методика на Световната здравна организация се съотнася и към България. В страната ни все още няма регистър и няма информация за точния брой хора, страдащи от редки болести, допълни Томов.

Не всяка рядка болест обаче се открива навсякъде. Има заболявания, които са специфични за дадени региони. Има редки болести, които засягат отделни семейства. Има редки болести, които засягат определени общности или групи. Има и такива редки болести, които могат да засегнат цялото човечество, поясни проф. Ивайло Търнев.

България все още не е достигнала европейския минимален стандарт в лечението на хемофилия

Всяка година на 17 април се отбелязва Световния ден за борба с хемофилията, а на 21 април 2019 г., Българската Асоциация по Хемофилия з...

Едва около 5-6% от тези болести се лекуват, но ранната диагностика и лечението през последните години се подобряват значително, уточни специалистът.

Около 15 редки болести се проследяват в експертния център по генетични нервни и метаболитни заболявания, който Търнев ръководи в Александровска болница. Повечето такива експертни звена са разкрити към университетски клиники и обединяват специалисти по дадена болест от различни болници. Там се прави високоспециализирана диагностика, лечение, рехабилитация и проследяване.

"Работата в експертните центрове е нещо като хоби", каза проф. Търнев. Въпреки, че центровете са посочени от здравното министерство като такива, те не получават нито финансова, нито техническа подкрепа от страна на министерството, посочи Ивайло Търнев. Според него една национална програма би могла да осигури такава техническа помощ, както и скринигови програми за ранна диагностика.

"Моят екип изпълнява три скринингови програми за три наследствени заболявания, но това е също нещо като хоби в "свободното време", обясни проф. Търнев.

Според него, когато се открие човек с рядка болест, много е важно да се обхване цялото семейство. Неговият екип непрекъснато пътува. Различните наследствени болести се отличават с различен тип на унаследяване. Има болести при които риска от унаследяване е 50% за всяко следващо поколение.

Депутат поиска държавно финансиране за редки болести, разкри притеснителна тенденция

Необходим е държавен фонд, който да подпомага финансирането за лечение на редките болести. Това каза народният представител от ГЕРБ Бор...

По думите на Владимир Томов регулацията за достъп до дадено лечение у нас е изключително тромава, трябва да се чака продължително време, а процедурите се увеличават. По думите му по тази линия има дискриминационен елемент.

Доскоро например спиналната мускулна атрофия се е считала за присъда, особено при децата, посочи проф. Ивайло Търнев.

Вече са регистрирани два медикамента, очаква се скоро да има и трети медикамент. Всяка година се добавят иновативни лечения, но цената на тези лечения е изключително висока. Затова е много важна и профилактиката, отбеляза професорът.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас

Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100

28-годишен болен от коклюш

Колко още ще се занимаваме с коклюша? Доц. Ангел Кунчев с отговор

Днес става ясно ще обявят ли епидемия и извънредни мерки срещу коклюш

Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие

Колко струват тестовете за коклюш?

Промяна в направленията за мамография и ехография на млечна жлеза от 1 юли: Ето колко ще са валидни

Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев

Коклюшът се разраства: Още една област светна в червено

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com