Здравна комисия прие три проекта за специализантите

22 юли 2025, 19:02 часа 1517 прочитания

Парламентарната комисия по здравеопазване прие на първо гласуване три законопроекта за промени в Закона за лечебните заведения, свързани с възнагражденията на лекари и професионалисти по здравни грижи. Законопроектите са внесени от ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" , "Продължаваме промяната" и "Възраждане". Предложението на партия "Величие" не беше прието.

Припомняме, че в началото на лятото млади лекари, студенти и специализанти излязоха на протести под надслов "Бъдеще в България" с искане за достойни условия на труд, както и за реформи в здравната система, за да не им се налага да емигрират в чужбина.

Законопроектът на управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП и ИТН) беше подкрепен от 10 народни представители, 2-ма бяха против, а 5-ма се въздържаха. Той предвижда обвързване на минималните трудови възнаграждения в лечебните заведения с последния колективен трудов договор или, при липса на такъв – с увеличение на последния в съответствие с ръста на средната брутна работна заплата за страната според данни на НСИ. Предвиждат се също и глоби за ръководители на болници, които не изпълняват изискванията – 15 хил. лв. при първо нарушение и 30 хил. лв. при повторно. Уреждат се и допълнителните плащания, включително за нощен и извънреден труд. 

Законопроектът на „Продължаваме промяната“ също беше приет – 15 гласа "за", 0 "против", 2 "въздържал се". В него се предлагат конкретни минимални нива на възнаграждение: 150% от средната брутна заплата за страната за лекари и магистър-фармацевти без специалност и 125% за медицински сестри, акушерки, асоциирани медицински специалисти и помощник-фармацевти. Включени са и допълнителни компоненти като 0.5% от заплатата за всеки отработен час нощен труд. Още: Предложение: Държавата да удря по джоба на директорите на болници, ако нарушат изискванията за заплати

Със същото мнозинство (15 "за", 2 "против", 0 "въздържали се") беше приет и законопроектът на „Възраждане“, който също предлага 150% от средната брутна заплата за лекари без специалност и 140% за сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Законопроектът на партия „Величие“ не събра нужната подкрепа – само 5 гласа "за", 12 "въздържал се", без "против".

Какво следва?

След приемането на трите законопроекта на първо четене, предстои те да бъдат обединени в един общ проект. Председателят на комисията проф. Костадин Ангелов заяви, че комисията ще свика извънредно заседание (вероятно в понеделник или вторник), на което ще бъде подготвен и внесен обобщен текст. Ако процедурата напредне в срок, проектът може да бъде разгледан в пленарна зала още през следващата седмица.  Още: ПП предлага по-високи заплати на младите лекари: Ето цифрите

Проф. Ангелов уточни, че дори обединеният законопроект да бъде приет до края на септември, всички изменения, свързани с трудовите възнаграждения, ще влязат в сила от 1 януари 2026 г.

Дебатът

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов изрази сериозни резерви към предложението на "Възраждане", поради очаквани финансови и правни последици. НЗОК също не подкрепи техния текст, макар че по принцип заявява подкрепа за действия срещу кадровата криза в сектора.

От Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов подчерта, че всички предложения трябва да бъдат финансово обезпечени. От КНСБ пък настояват, че всяко договорено в колективния трудов договор трябва да бъде задължително изпълнявано. Част от съсловните организации изразиха опасения, че нов колективен договор може да не бъде подписан, което би блокирало изпълнението на предложената формула за заплащане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес