7500-годишен гроб с първата статуетка на богинята Ашера е открит в Израел
Сред гробовете учените са открили и парче хвойна. Според тях това първата статуя на Ашера - угаритско-финикийска и ханаанска върховна богиня, която е била прамайка и господарка на боговете.

Дървената реликва е намерена в изправено положение. Снимка: Uzi Avner
Дървената реликва е висока 30 см и е намерена в изправено положение. В Библията и угаритските текстове Ашера, често символизирана от дърво, е била богиня, олицетворяваща плодородието, даряваща живот и разцвет на своите последователи, пояснява изследователят Узи Авнер.
Преди откриването на хвойновия ствол в Ейлат в Близкия изток са откривани само три свещени дървета, които потенциално биха могли да бъдат идентифицирани като Ашера, макар и много по-късни, а две от тях все още се обсъждат горещо: в светилище от ранната бронзова епоха в Бейджесултан (Турция), в светилище от бронзовата епоха в Катна (Сирия) и в светилище от желязната епоха в Лахиш (Израел).
Ашера в Ейлат е датирана от 4540 г. пр.н.е. чрез радиовъглероден анализ. Тя се явява най-старата Ашера в света.
Заслужава да се отбележи също, че това място дава представа за системата от вярвания през периодите на късния неолит и халколит, както и нейното значение за по-късните традиции на древния Близък изток.
Според находките и радиовъглеродното датиране на въглища, намерени на мястото, гробището с изглед към съвременния град е било използвано повече от хиляда години - през шестото и петото хилядолетие пр.н.е. (ок. 5450-4250 г. пр.н.е.).

Снимка: Uzi Avner
От 11-те гроба, открити от археолозите, три са били разкопани. На около 20 см по-долу археолозите открили „каменно ложе“, разположено така, че да съответства на сгънатото положение на починалия, както и погребални принадлежности, включително накрайници на стрели, стъргалки, камъни за заточване и купи от пясъчник.
Освен това били намерени и фрагменти от ранна керамика, кости от овце и кози, диви животни и птици, както и много дребни предмети - от черупки и парчета корали до минерали, полускъпоценни камъни и мъниста. Повечето мъниста са изработени изящно от морски черупки, както и от екзотични материали, включително най-ранните образци на фаянс и талкохлорид, открити в Леванта.
Наличието на хвойна, донесена отдалеч, за да бъде положена в гробното и култовото място, не оставя никакво съмнение, че това е било свещено дърво.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Парадоксът на чаените листа на Айнщайн доведе до спонтанно образуване на ценен материал
Чуйте „най-страшния звук в света“: Учените пресъздадоха свирката на смъртта на ацтеките (ВИДЕО)
Учени създадоха речник на древногръцкия език. Той им отнел 23 години
Неразказаната истина за библейския Ной
Как за една нощ Херострат унищожи древно чудо на света
Криминалисти установиха кой е превърнал Оксфорд в "столица на убийствата" на средновековна Англия
Сандали от испанска пещера се оказаха най-древните обувки в Евразия
Уникален текст на „Молитвата на Давид“ от Новия завет е открит в Израел
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Археология Израел богиня