Малко след като археолози откриха плоча със семейни портрети край Хераклея Синтика, сега налице е доказателство за съществуването на по-ранно тракийско селище в района. Учените се натъкнаха на новото откритие вчера - специалистите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН). Става дума за две бронзови фибули от VІІІ-VІІ век пр. Хр., открити при спасителните разкопки в Западния некропол на античния град, основан през ІV в. пр. Хр. от македоните на Филип II, съобщиха от Archaeologia Bulgarica.
„Почти сигурно двете древни безопасни игли са от разбити гробове. Нататък е въпрос на системно търсене и донякъде на шанс да бъде локализирано селището на траките (синтите), предшествало Хераклея Синтика“, коментира проф. Вагалински.
НА АРХЕОЛОГИЧЕСКО ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА СЪЩЕСТВУВАНЕТО НА ПО-РАННО ТРАКИЙСКО СЕЛИЩЕ в района на Хераклея Синтика се натъкнаха...
Posted by Archaeologia Bulgarica on Monday, July 21, 2025
Още: Храм със зловещ „кървав канал“ разкрива 6000-годишни ритуали за жертвоприношение
Изображение на хермафродит
По-рано беше съобщено и за открито изображение на хермафродит в гроб с кремация от II - I век пр. Хр. на територията на Западния некропол на Хераклея Синтика. Теракотата е разпозната днес, след консултация с изкуствовед. Легендата за Хермафродит, плодът на любовта между Хермес и Афродита, е разказан в „Метаморфози“ на Овидий: как момчето, отблъснало нимфата Салмакида (Салмацида), се превърнало в двуполово същество заради нейното желание да се слее завинаги с него, обясниха от Archaeologia Bulgarica.
За Хермафродит е писал и поетът Псидип от Пела още през IV в. пр. Хр., но се смята, че митът е възникнал по-рано на о. Кипър във връзка с култа към Афродитос.
Археолозите показаха и накитите от по-късния женски гроб (II-III в.), разкрит от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински в петък. Промивайки внимателно черепа на жената, археолозите са видели и втората златна обица. Останалото са стъклени мъниста, част от тях залепнали по някаква тъкан. Предполага се, че не е плат, а кожа от дреха, но предстоят още изследвания, преди да се направи категорично заключение, заявяват още археолозите.
Източник: БГНЕС