Археолози преоткриха стенописи, намерени в Перу преди повече от 100 години (ВИДЕО)
На северния бряг на Перу, на около 25 километра от съвременния град Чиклайо, се намира малък пирамидален хълм, който местните наричат Хуака Пинтада. Според легендите това са останките от древно светилище, построено много преди установяването на властта на инките. През 1916 г. банда иманяри разкопават мястото, откривайки стена с дължина около 30 метра, украсена със стенописи. Още на следващата година немският учен Енрике Брюнинг, който живее в Перу, публикува кратка статия, в която описва древните руини в района на Чиклайо-Ламбайеке, като споменава откритите тук стенописи. 20 години по-късно обаче американски изследователи правят разкопки в района и не откриват и следа от тях.
Вече през 1976 г. антропологът Ричард Шедел, който работи в Германия с архива на Брюнинг, открива снимки на стенописите, намерени в Перу. Сред тях имало изображение на забележителен фриз с дължина около 15,5 метра, боядисан в черни, бели, жълти, червени и сини цветове. След като анализира снимките, изследователят стига до извода, че находките са сред най-добре запазените стенописи, открити по северното крайбрежие на Перу. Самото древно изкуство обаче не е намерено.
Сам Гавами от университета във Фрибург и 18 перуански студенти от 2019 г. (с пауза заради пандемията) до този ноември са провеждали разкопки на паметника Хуака Пинтада. Според ръководителя на разкопките в продължение на две години изследователите не са могли да получат разрешение за работа от собствениците на земята, тъй като античният паметник, където някога е бил открит стенописът, сега е частна собственост.
Усилията на археолозите обаче не били напразни – те успели да открият стенописа с митологични сцени, открит за първи път преди повече от сто години. Но това преоткриване не свършва дотук. Изследователите открили и плоскост с дължина около 11 – 12 метра с древни изображения, които иманярите през 1916 г. са подминали.
Археолозите смятат, че находките принадлежат на културата Ламбайеке и датират от IX век. В същото време професор Луис Хайме Кастило от Папския католически университет в Перу смята, че откритите стенописи демонстрират съчетание от иконографията на културите Ламбайеке и по-старата култура Моче, която процъфтява в региона около 100 – 700 г. сл.Хр.
ОЩЕ: Останки от големи детски жертвоприношения са открити в Перу
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
В Норвегия откриха находище на невероятни минерални ресурси
Топки за пинг-понг и вазелин: Всички безумни начини, с които хората искат да вдигнат "Титаник"
Мистериозен римски додекаедър, открит в Белгия, може да е използван за магически ритуали
Когато сърцето на Земята спре: Какво означават промените в земното ядро
Тайнствената "Небесна бездна" в Китай: най-дълбоката дупка в света
Руини на неизвестен римски град са открити в Египет (ВИДЕО)
Нова технология с ултразвук може да разбива кръвните съсиреци
Фантомните острови, които никой никога не е открил
Учени за първи път приложиха "рестартиране" и демонстрираха, че стареенето е обратимо
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Археология стенописи Перу