Бъдещето може да повлияе на миналото, твърди ново изследване

12 май 2025, 07:50 часа • 2052 | прочитания

Повечето от нас приемат, че събитията текат в една посока и че нашите избори стават окончателни едва след като ги направим. Тази идея изглежда естествена, но някои изследователи смятат, че може би пропускаме нещо. Те посочват нови данни, намекващи, че решенията за бъдещето биха могли предварително да повлияят на това, което се случва.

Тази линия на мислене е разгледана в изследване на д-р Джулия Мосбридж от Института Мосбридж. Нейната работа включва изненадващ феномен, който дърпа нишките на това как възприемаме времето и последователността в ежедневието си.

ОЩЕ: Физик твърди, че е разрешил прословутия „парадокс на дядото“, правейки пътуването във времето (теоретично) възможно

Ретропричинност и физика на времето

Хората често възприемат времето като еднопосочна улица. Или причината задейства верига от събития, или последствията следват по-късно. Няколко учени са изследвали различен ъгъл, понякога наричан ретропричинност, който е възможността бъдещите резултати да се разпрострат назад и да оформят настоящите условия. Новото изследване предполага, че природата може да ни играе номер, като позволява на по-късни състояния да ръководят по-ранни състояния по фини начини, пише Earth.com.

Някои експерти казват, че това не е нова идея. Други твърдят, че доказателствата най-накрая са в точка, в която не могат да бъдат игнорирани. Ако това се окаже валидно, то оспорва допускания, които са ръководили всичко – от философски дебати до практически физични експерименти.

ОЩЕ: Бързото междузвездно пътешествие е възможно: квантови физици предлагат необичайно решение

Събития, сортирани преди резултатите

Една част от тази нова работа се фокусира върху нещо, наречено Причинно-следствено нееднозначно сортиране по продължителност (CADS). То предполага, че определени събития, изглежда, се сортират в категории, преди да се определи крайният резултат.

iStock

Скептиците настояват, че времето и всичко, което виждаме, могат да бъдат обяснени с физиката, така че темата остава горещо дискутирана. Въпреки това някои изследователи смятат, че данните сочат към механизъм, който включва бъдещ избор, влияещ върху предходни измервания.

Любопитството към подобни странности датира от десетилетия. По-ранни твърдения сочат, че събитията могат да показват странности, когато времевата линия се обърне. Няколко експеримента със забавен избор са разкрили озадачаващи резултати, добавяйки тежест към идеята, че обичайната посока на причината и следствието може да не е валидна във всеки случай.

ОЩЕ: Дива нова теория обяснява защо пътуването във времето е невъзможно

Изследователите, които изучават тези явления, подчертават, че ежедневието не става внезапно хаотично. Те поясняват, че тези ефекти, ако са реални, често се проявяват при контролирани условия в специализирани установки. Вярно е също, че голяма част от съответната работа е теоретична.

Физика на времето и причинно-следствена връзка

„Всяко събитие с различна продължителност може да има свой собствен отличителен подпис, вплетен в универсалното изчисление на пространство-времето“, казва д-р Мосбридж в края на своята статия.

Някои акценти от новото изследване улавят духа на тази линия на изследване. Езикът може да звучи поетично, но той сочи към идеята, че различните времеви интервали могат да бъдат свързани по начин, който противоречи на обичайното ни усещане за движение напред.

ОЩЕ: Ако потокът на времето се обърне: Да създадеш по-добро утре, като поправиш проблемите от вчера

Gabe Raggio / Pixabay

Физиците, които са на страната на стандартната причинно-следствена връзка, подчертават, че са необходими повече експерименти, и искат независими проверки. Предложенията включват използване на допълнителни детектори или внимателно анализиране на всякакви външни сигнали, които биха могли да имитират история, развиваща се напред във времето.

Квантова физика, време и ретропричинност

Никой не предполага, че утрешните числа от тотото могат да бъдат предадени назад в настоящето, но има усещане на чудо за това как бъдещите условия биха могли да повлияят на по-ранни измервания по фини начини.

ОЩЕ: Пътешествието във времето е възможно, но има едно условие

Странните възможности в квантовата теория исторически са довели до нови прозрения за нелокалните връзки. Ефект, ориентиран към бъдещето, може да се впише редом с други специфични характеристики на квантовите системи. С навлизането на ново оборудване и подобрени тестове, по-нататъшното възпроизвеждане ще бъде от решаващо значение. Това може да изясни кои аспекти са реални и кои са артефакти. Тези, които изучават ретропричинността, остават развълнувани от възможността да усъвършенстват чувството си за това, което е наистина възможно във физиката.

Изследването е публикувано в Applied Physics Research.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес