Ден на целувката: Как технологиите пренаписват езика на любовта

06 юли 2025, 08:00 часа 1570 прочитания

6 юли е Световен ден на целувките. Учени обясняват как обичайните ни действия могат да се трансформират под влиянието на съвременните технологии за изкуствен интелект и виртуална реалност.

Целувките като приятелска или романтична форма на изразяване на любов съществуват от незапомнени времена. С течение на времето, както и с промяната в етичните стандарти, диктувани от религията и обществото, тази форма на човешко взаимодействие непрекъснато се е видоизменяла.

ОЩЕ: Какво прави хормонът на целувката в тялото ни?

В Античността целувките са служили като знак за покорност и уважение към владетеля, например в Древен Египет са целували краката на фараона. През Средновековието църквата е забранявала романтичното докосване на устните, но е разрешавала ритуални целувки, като например целувка за поздрав по бузата и целуване на икони. С настъпването на епохата на Просвещението целувките стават по-интимни, но само насаме. През XIX век филм с първата целувка на екрана предизвиква скандал, а вече през XX век, под влияние на сексуалната революция, романтичните изрази на любов престават да бъдат табу. Така се е трансформирала културата на целувките от древни времена до наши дни.

Къде е романтиката?

Сега живеем в ерата на изкуствения интелект и такъв мащабен скок в технологичното развитие, който се наблюдава днес, не може да не повлияе на живота ни. Дори на такава емоционална, интимна част от него. Възможно ли е до средата на XXI век целувките да се превърнат в хибрид между биологията и дигиталното?

ОЩЕ: Пътят на целувката през времето

iStock

В момента няма устройства, които биха могли напълно да предадат усещанията от целувка. Съществуват обаче технологии, които се опитват да имитират или допълнят тактилните усещания в контекста на виртуалната и добавената реалност. Устройства с тактилна обратна връзка – ръкавици или костюми с вибрационни двигатели и други елементи, имитиращи докосване.

Първото устройство за симулиране на целувки от разстояние е разработено от Ема Ян Джан, докторант в Лондонския градски университет, през 2016 г. Нарича се Kissenger. Устройството прилича на необичаен обемист калъф за смартфон. В долната му част са разположени овални силиконови „устни“. Принципът на действие е следният: специални подвижни сензори запомнят и предават на друго устройство движенията на устните на потребителя. Получателят, след като инсталира приложение и постави калъфа на смартфона си, ще получи точно същата целувка, която адресатът му е изпратил. Оттогава информационните технологии са направили крачка напред. Устройствата стават все по-сложни и включват въображението на потребителите.

ОЩЕ: Интересни факти за френските целувки

Виртуален партньор

Разработват се виртуални истории или игри, където потребителите взаимодействат чрез докосване, включително виртуални целувки. Известна популярност набират и „виртуалните партньори“ – събеседници, генерирани от невронна мрежа, способни да симулират широк спектър от възможности, включително тактилни. Технологиите за (тактилна обратна връзка (haptic feedback) позволяват да се предадат усещанията на потребителя. Това може да се използва за симулиране на леко докосване или други тактилни усещания. Има изследователски проекти и стартиращи компании, работещи върху създаването на по-сложни системи за хаптична обратна връзка, включително симулиране на целувки във виртуална среда. Тези технологии обаче все още са в етап на разработка.

ОЩЕ: От изгаряне на калории до подобряване на мозъчната функция: Ползите за здравето от целуването

Riki32 / Pixabay

Такива анимирани и тактилни VR устройства включват платформи като VRChat или Meta Horizon Worlds, където потребителите могат да „целуват“ чрез предварително зададени анимирани жестове на аватари, но без физически усещания; хаптични ръкавици, симулиращи докосване, и японски експеримент – устройство с мокра мембрана, което имитира усещането на чужди устни. А в бъдеще AR очилата (като Apple Vision Pro) ще могат да проектират устните на партньора в реално пространство, те ще бъдат комбинирани с ръкавици за тактилен контакт и „цифрови феромони“ – изкуствени миризми във VR.

Що се отнася до изследванията на пресечната точка на човешките емоционални реакции и информационните технологии, науката не стои неподвижно. Усъвършенстваните устройства помагат на учените да изучават човешката физиология и да установят връзката между стимулите и емоционалните реакции.

ОЩЕ: Трябва ли родителите да целуват децата си по устните?

Полезният опит

Съвременните изследвания включват разработването на системи, които използват данни за физиологичните реакции на потребителите (например мозъчна активност), за да моделират по-точно виртуалните докосвания и други форми на физическо взаимодействие.

VR технологиите постепенно отварят нови възможности за комуникация на дълги разстояния, обучение и дори терапия. Те помагат за поддържането и укрепването на връзките между двойки, които са временно принудени да бъдат на дистанция, допълват лечението на хора със социална фобия и учат деца и юноши с аутизъм как да интерпретират емоциите.

ОЩЕ: Кога е била първата целувка? И защо се целуваме – ето какво казва науката

iStock

VR технологиите могат да бъдат полезни в определени случаи. Днес те вече се използват за психотерапия – позволяват да се организира взаимодействие със страхове в безопасна и контролирана среда, да се симулират стресови ситуации и да се тренира поведение в тях, да се практикуват социални умения. Но все още е трудно да се предвидят реакциите на човек към потапяне във виртуалната реалност. Не е много ясно как да се предпази от травматично преживяване, когато сценарий се развива в добавено пространство.

Също така все още няма надеждна информация, че човек ще може да пренесе в реалния свят опита, който е придобил във виртуалния свят. Съществуват и правни въпроси, свързани с използването на такива технологии. Например какъв е делът на отговорност на терапевта в подобна ситуация. Друг проблем днес е високата цена на тази технология.

Къде е моралът?

Етичният компонент на използването на устройства с функция за виртуална реалност все още е под въпрос. Няма достатъчно изследвания или правна рамка за безопасното им използване. Не е ясно как да се елиминират рисковете от манипулиране на поведението, тормоз в метавселените и формирането на опасни модели на поведение.

ОЩЕ: 10 невероятни факта за целувката

Етичните аспекти на използването на VR технологии се отнасят до безопасното боравене с личните данни. Важно е също да се разбере, че подобни устройства все още не са получили недвусмислено научно одобрение и не са панацея. Те трябва да се използват с подкрепата на специалист и да се комбинират с традиционни методи. Важно е потребителят да е информиран за всички характеристики на подобна терапия и нейните последици.

Виртуални ли са целувките на бъдещето?

Бъдещето на човешките взаимоотношения до голяма степен зависи от посоката на технологично развитие. Вече можем да предаваме емоциите си на любимия човек независимо къде се намира. Може би някой ден следващият етап – виртуалните връзки и въображаемите целувки – ще престане да бъде просто сценарий за научнофантастичен филм.

iStock

Любовта е възникнала много преди появата на човека, а сексуално поведение, подобно на нашето, се демонстрира от различни примати – както висши хоминиди, така и „примитивни“. Още представители на афарския австралопитек са демонстрирали моногамни връзки и грижа за деца. Може би те са се целували като нас и това е било преди около четири милиона години!

Така че целуването в нашето поведение съществува от стотици векове. „Разбира се, сега можете да използвате телекомуникации, за да предадете целувка на хиляди километри със скоростта на светлината, но изпитването на същите силни емоции все още е трудно постижимо“, казва Даниил Курушин.

Целувката винаги е отразявала епохата – от ритуален жест до дигитален експеримент. Виртуалните човешки взаимодействия не са просто напреднало развитие, а мощен инструмент, който влияе върху психиката, физиката и дори биологията, което вече е издигнало взаимоотношенията на ново ниво.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес