Диамантите ще си останат най-добрият приятел на жените, но скоро могат да загубят привилегированото си положение в промишлеността. Скъпоценните камъни отстъпиха титлата "най-твърд материал в света" на изкуствените наноматериали още преди време.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Вече е известно също, че редки естествени материали са с до 58 процента по-твърди от тях, съобщи "Ню сайънтист", цитиран от БТА.
Учени от шанхайския университет Цзяо Тун симулираха как атомите в два материала, смятани за много обещаващи в сферата на много твърдите, реагират на стрес при прокарването на сонда с много остър връх през тях.
Първият - вурцитен борен нитрид, има сходна структура с диаманта, но е съставен от различни атоми.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Вторият - минералът лонсдалеит, е съставен от атоми на въглерода като диаманта, но те са подредени различно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Съвсем малки количества от двата материала съществуват естествено в природата или са произвеждани в лаборатория. Затова досега никой не е осъзнавал изключителните им качества.
Симулациите показват, че вурцитният борен нитрид издържа на 18 процента по-голямо напрежение от диаманта, а лонсдалеитът - на 58 процента по-голямо. Ако резултатите бъдат потвърдени експериментално, и двата материала ще се окажат много по-твърди от всички други.
Тъй като двата материала са много редки в природата, трябва да бъде открит начин да бъде произведено достатъчно количество за тестовете.
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Лонсдалеитът понякога се образува, когато на Земята паднат метеорити, съдържащи графит. Вурцитният борен нитрид се образува при вулканични изригвания при много високи температури и налягане.
Ако откритието бъде потвърдено, вурцитният борен нитрид ще бъде по-полезен, защото е стабилен в кислородна среда при по-високи температури от диаманта. Неговата твърдост се дължи на гъвкавостта на връзките между изграждащите го атоми.