Доц. Снежина Михайлова: Абсолютно сигурно е, че наличието на антитела доказва прекарана инфекция

11 ноември 2021, 10:35 часа 2292 прочитания

"Няма все още научни данни за ниво на протекция на антителата. Това, което обаче е абсолютно сигурно е, че наличието на антитела доказва прекарана инфекция.“ Това каза в интервю за БНР имунологът доц. Снежина Михайлова, член на Експертния съвет по клинична имунология.

Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите

Още: Скрит триъгълник във Витрувианския човек най-накрая може да обясни едно от най-великите произведения на Да Винчи

Според нея въпросът е да се обхванат лица, които са прекарали инфекцията, но поради някаква причина до момента или не са направили PCR, или са се лекували и самолекували вкъщи, или са изкарали заболяването безсимптомно.

„Не може да има дискриминация спрямо лица, които са били инфектирани и са прекарали Covid инфекцията, в сравнение с ваксинираните. Редно беше тези лица също да се обхванат по някакъв начин и да се регистрират като серопозитивни, тоест имащи антитела.“

Какъв е прагът на протекция е спорен въпрос, дадени са ориентировъчни стойности, но това важи по същия начин и за ваксинираните, отбеляза доц. Михайлова в предаването „Преди всички“.

Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите

Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?

„Там също не може да се каже над какъв праг на стойности на антителата можем да се очаква пълна протекция.“

Методиките за тестовете са ясни и точни, категорична е Снежина Михайлова. По думите ѝ мерната единица между лабораториите е унифицирана, но при малките лаборатории ще се наложи адаптиране към стандарта за издаване на резултат за антитела, докато големите лаборатории, които работят отдавна с тези тестове, ще влязат в час за броени дни.

„Има си алгоритми за оценка, за преизчисляване, така че резултатът в крайна сметка да бъде унифициран – да няма влияние на видовете, на самия тест или апаратурата, която се използва, за крайния резултат.“

Запитана дали са възможни фалшиво положителни резултати за антитела, доц. Михайлова посочи, че това са казуистични случаи, които са единици, много рядко явление“.

Още: Нови археологически находки: Откриха древноегипетски гробници с керамика и човешки останки

Още: Хеликоптерът на Леонардо да Винчи може да направи съвременните дронове по-невидими

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес