Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гигантски астероид изменил завинаги Земята преди 3,26 милиарда години

14 ноември 2024, 08:20 часа • 21061 прочитания

Преди около три милиарда години нашата планета е била свят с първични океани и активни вулкани. По това време Земята се сблъскала с астероид, чиято маса била 200 пъти по-голяма от тази на Чиксулуб – астероида, унищожил динозаврите. Изследователски екип от Харвардския и Станфордския университет (САЩ) е стигнал до заключението, че това грандиозно събитие е повлияло на ранните форми на живот и е допринесло за тяхното процъфтяване.

Следи от древен удар, известен като събитието S2, са се съхранили в седиментни скали в района на Барбертънския зеленокаменен пояс в Южна Африка. Диаметърът на небесното тяло, сблъскало със Земята преди приблизително 3,26 милиарда години, е бил между 37 и 58 километра. Сблъсъците с астероиди били често срещани по онова време.

Видео показва последствията от падането на астероиди на Земята

В научна статия, публикувана в списание PNAS, геолозите разкрили въздействието на сблъсъка върху околната среда и ранните форми на живот. Оказва се, че така нареченото събитие S2 е породило огромно цунами, което смесило богатите на желязо дълбоки води с повърхностните, поради което хранителните вещества попаднали в плитководието и променили химическия баланс на океаните. Цунамито също така довело до значителни промени в морските екосистеми.

„Представете си, че стоите край брега на съвременния Кейп Код (малък полуостров в югоизточната част на щата Масачузетс в САЩ – б.р.), в район с плитки спокойни води и без силни течения. Изведнъж приижда гигантско цунами и унищожава морското дъно“, описва това събитие геологът Надя Драбон от Харвардския университет в САЩ.

Ударът също така довел до затъмняване на атмосферата, с огромни количества прах и частици, временно ограничаващи слънчевата светлина да достига до повърхността. Този ефект вероятно е продължил от няколко месеца до няколко години и е довел до смъртта на фотосинтезиращите микроби, а промените в химията на водата са причинили масово измиране на организми, неспособни да се адаптират към новите условия. Въпреки това събитието S2 допринесло за процъфтяването на някои форми на живот.

В частност дълбоководните организми и термофилите, живеещи в горещи източници, са могли безопасно да продължат своята жизнена дейност. Повишените концентрации на желязо в повърхностните води и фосфор (дошъл директно от метеорита и земната ерозия) създават идеални условия за растеж на желязоокисляващи бактерии. Използването на ключови за живота елементи от тях след това довело до образуването на богати на желязо минерали като сидерит, който геолозите открили в изучаваните скали.

Така, въпреки катастрофалните последици, събитието S2 станало повратна точка в историята на Земята и довело до създаването на нови екологични ниши. Повишената наличност на хранителни вещества, от своя страна, може да е допринесла за появата на нови видове.

Не един, поне два астероида са погубили динозаврите

Резултатите от изследването подчертават, че подобни катастрофални сблъсъци носят не само разрушения, но и нови възможности за развитие на живота. Сега учените ще могат да разберат по-добре как микроорганизмите на други планети се появяват и адаптират към условията на околната среда, които се променят след подобни удари.

„Въздействията на метеорите се считат за пагубни за живота, но нашето изследване показа, че тези събития могат да имат и положителни последици, особено в ранните етапи от живота, и може да са допринесли за неговото процъфтяване“, заключават авторите на научната работа.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес