Индийски учени откриха доказателство, че старите ваксини, използвани срещу туберкулоза, могат да защитават по-възрастните хора от COVID-19. Това съобщи изданието "Медикъл Експрес".
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Учени от индийския Национален институт за изследвания на туберкулозата и Националния институт по епидемиология проучват ваксината БЦЖ (бацил на Калмет и Герен) като възможна профилактична мярка при по-възрастните хора. В тестовете са участвали осемдесет и двама доброволци на възраст между 60 и 80 години, на които е поставена БЦЖ ваксина. Месец по-късно са изследвани кръвните им проби.
Учените установяват, че намалява количеството на цитокините, свързвани с възпалителни процеси. При имунизираните нивата на цитокините са по-ниски от тези на доброволците, които са в контролната група и не им е поставена БЦЖ ваксина. Ваксинираните хора имат и по-малко хемокини, които също се свързват с развитието на инфекция.
Експертите изрично отбелязват, че голямото количество цитокини, които са намалели при доброволците с поставена БЦЖ ваксина, са сред причините за по-тежко преболедуване на COVID-19. На тази база те правят заключението, че БЦЖ ваксината може да се окаже полезна за по-възрастните хора, които очакват да им бъде поставен препарат срещу новия коронавирус. Данните от изследването на индийските учени е публикувано в изданието "Сайънс адвансис", предава 24 часа.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят