Коронавирусът живеел до 25 дена в речна вода

23 юни 2020, 16:03 часа 5390 прочитания

До 25 дена преживява коронавирусът, попаднал в речна вода. Изводът е на полски и британски учени, съобщи РИА Новости, позовавайки се тяхно изследване, публикувано в медицинския портал medRxiv. Проведено било измерване на продължителността на живота на вируса във водни басейни при поподнали в тях отпадъчни води, а също - измерване на риска от инфектиране в случай на контакт със заразена водна система.

Още: Откриха мистериозна нова структура, скрита в човешките клетки

Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида

Както се отбелязва в проучването, отпадъчните води могат директно да попадат във водната система в следствие на течове, аварии или отсъствие на средства за обработка и пречистване. Крупни течове по време на коронавирусната пандемия е имало в частност в САЩ - в щатите Джорджия, Флорида и Ню Йорк, а също в Испания - в Андалусия, посочва изданието.

„Природните водни системи може да служат като канали за разпространение на SARS-CoV-2… Ние стигнахме до извода, че вирусът може да остава стабилен до 25 дена“, се казва в цитираното изследване.

Според учените, за заразяване с COVID-19 във воден басейн е необходима концентрация в съотношение 100 вирусни частици на 100 милилитра вода.

Още: "Няма да излезе красивата марсианка от него": Мистериозен обект в Якоруда (ВИДЕО)

Още: Археолози откриха гробница на първия владетел на маите в Каракол

Най-голяма заплаха от заразяване е била установена в държави с ниски обеми на потребление на питейна вода, висок дял заразено население, а също – със слабо разреждане на попадащите във водните басейни отпадни води. В тази категория са посочени в частност Испания, Великобритания и Мароко. При контакт със заразен воден басейн в тези страни, човек в продължение на денонощие след теч на отпадъчни води, може да получи повече от 468 вирусни частици, което води към висок риск от заразяване. Сравнително неголяма заплаха от заразяване е установена в частност в Канада, Норвегия и Венецуела.

Отбелязва се също ролята на температурата на водата - концентрацията на вирусните частици в продължение на дълго време остава най-висока в студената вода.

„Проведеният анализ предполага, че досегът с речните и крайбрежни води след теч на отпадъчни води трябва да се минимизира с цел снижаване на риска от заразяване“, се казва в изследването.

Всичко за коронавируса четете ТУК.

Още: Мистериозни структури дълбоко в Земята могат да подхранват смъртоносни вулканични изригвания

Още: За втори път: Котка помогна на учени да открият нов вирус

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес