ООН е публикувала Доклада за световното щастие за последната година. Експертите са оценили мнението на жителите на 146 държави, състоянието на икономиката и социалната сфера. Този път са използвани и данни от социалните мрежи преди и след началото на пандемията от COVID-19. Според изследователите като цяло 2021 г. е белязана от ръст на социалната подкрепа и благотворителността.
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Класацията на щастливите страни оценява нивото на удовлетвореност от живота на хората по скала от 0 до 10, където 0 е възможно най-лошият живот, а 10 е най-добрият. С други думи, тази оценка е за субективните преживявания на хората. Според съставителите на рейтинга високото ниво на удовлетвореност от живота е характерно за хората, живеещи в комфортна и безопасна среда, което се осигурява от високо ниво на доверие в обществото.
Картите по-долу използват данни от Доклада за световното щастие и средните стойности на щастието в 146 държави са отбелязани с различни цветове.
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция
Още: Нова версия на периодичната таблица може да промени начина, по който се измерва времето
Приведените цифри илюстрират данни, базирани на „стълбата на Кантрил“. Повече информация относно методологията можете да получите тук. Щастието в световен мащаб е оценено на средно 5,6, което е леко подобрение спрямо миналогодишния доклад.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Статутът на най-щастливи за пети път е запазен от Финландия. Следващи в списъка са Дания, Исландия, Швейцария и Нидерландия. Швеция, Норвегия, Израел и Нова Зеландия също са се наредили в челната десетка.
Канада все още изпреварва САЩ по отношение на благополучие, но за времето на съществуване на класацията северната страна се е спуснала от пето на петнадесето място. За първи път Франция също е попаднала сред 20-те най-щастливи страни - за нея изненадващо това е най-високият показател в историята на доклада.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Най-големият скок в "щастливите настроения" е настъпил в Сърбия, България и Румъния, сочи докладът. На дъното на класацията са Ливан, Венецуела и Афганистан, които страдат от военни конфликти и крайна бедност. Афганистанците са оценили качеството на живота си, включително и нематериалните, само с 2,4 точки от десет.
Световният доклад за щастието, който се публикува от десет години, е създаден с цел разработване на мерки за стабилно развитие на страните. Тази година експертите отбелязват, че въпреки трудните времена, белязани от пандемията и военните конфликти, социалната подкрепа се е увеличила с 25% в световен мащаб. Това е щедростта на хората един към друг и желанието за помощ, изразено в доброволчество и дарения.
Според експертите основният урок за времето на съществуването на доклада, на който световните лидери трябва да обърнат внимание, е фундаменталното значение на мира и стабилността за благосъстоянието на човечеството.