Нанобомби може да взривявят бактерии и вируси

04 септември 2014, 18:45 часа • 27227 | прочитания

Ако се опитваме да победим армия от вируси, експлозиви в нано размери, направени от сферични въглеродни молекули, може да са подходящото оръжие, пише New Scientist.

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Миниатюрните сфери, състоящи се от 60 въглеродни атома във формата на футболна топка, обикновено са стабилни. Ученият Витали Чабан от Университета на Южна Дания в Одензе и колегите му са предположили обаче, че ако добавят съставки, използвани в обикновените експлозиви, каквито са нитратите, биха могли да превърнат сферите в микроскопични бомби.

Изследователите са симулирали нанобомба с 12 нитратни молекули, добавени към повърхността на сферата. Нитратните молекули са привлекли електрони от въглеродните атоми, което е генерирало допълнителната енергия, необходима за запалване. Когато бомбичката експлоадира, тя би трябвало да достигне температура от почти 4000 градуса по Целзий в рамките на една милиардна от секундата.

Науката вече използва нанотръбички, които се запалват с лазер, за да разрушават ракови клетки. Миниатюрните бомби биха могли да се използват със същата цел, както и за борба с вируси и бактерии.

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес