Ново проучване показва защо хората предпочитат кучета, пред това да бъдат родители

28 май 2025, 16:45 часа • 873 | прочитания

Все по-често младите хора в западния свят предпочитат да се грижат за домашен любимец, а не да бъдат родители. В САЩ, Канада, Австралия и голяма част от Европа между една трета и половината от всички семейства притежават поне едно куче, а тенденциите показват, че постепенно броят се увеличава дори когато в държавите се наблюдава стабилизиране или спад на раждаемостта.

Ново теоретично проучване на етолозите Лаура Жийе и Енико Кубинии от университета "Йотвьош Лоранд" в Унгария разглежда основните културни и социални причини, които влияят на тази тенденция. Анализирането повдига въпроса за това какво означава "семейство" в 21-ви век и как ще изглежда в бъдеще. Проучването е публикувано в списание European Psychologist.

Кучетата отдавна са наши близки спътници, част от живота ни. В продължение на хиляди години хората и дивите кучета вероятно са съжителствали заедно, образувайки връзка, която само се е укрепвала през поколенията. Някога тези отношения между човеците и животните са се основавали на взаимната изгода и предимства за ежедневието, свързани с лов, защита и оцеляване.

Още: Изненадващи прилики между кучета и котки: Учени откриха сходна еволюция при различни породи

Днес кучетата имат много по-специална роля в семействата ни - те се превръщат в членове, които също получват грижа, любов и привързаност, както ние хората общуваме помежду си. От своя страна животните също дават и показват своите чувства към стопаните си, доказвайки че изграждат емоционална връзка с хората.

Снимка: iStock

Не са редки случаите по улиците, в които можем да видим малки пухкави кученца в дрешки, с розова или синя панделка, носени в луксозна чантичка или пък седящи до изтънчена дама, седнала да пие кафе. Всичко това са само примери за една "нова форма на родителство", която сякаш "изглежда, че измества идеята отглеждане на човешко бебе".

Снимка: iStock

Кучетата са нещо специално

Д-р Кубини отбелязва, че противно на общоприетото схващане, само малка част от собствениците на кучета всъщност се отнасят към домашните си любимци като към човешки деца. "В повечето случаи хората избират да си вземат кучета именно защото не са като деца и разбират и осъзнават техните специфични нужди."

Още: По-малко от чихуахуа: Куче е на път да разбие Рекордите на Гинес

Снимка: iStock

Жилет и Кубини преглеждат много литературни трудове по темата и установяват, че силното ни желание да обичаме и подкрепяме не е свежда само до нас, хората, като видове. Кучетата и бебетата не са взаимно изключващи се - много често се наблюдава семейства с малки деца, които полагат грижи и за домашен любимец, което доказва, че има достатъчно място за любов.

Снимка: iStock

Но социалните и икономическите фактори оказват влияние върху решението за семеен живот и хората често предпочитат по-малко ангажиращия вариант в лицето на "космато четириного бебе", а не на свое собствено.

Жийе и Кубинии отбелязват, че макар грижата за куче да изисква време, внимание и средства, ангажиментът се възприема като по-малко обременяващ от отговорността по отглеждане на дете. Според последните икономически проучвания в САЩ например разходите, необходими за отглеждането на бебе или дете, са нараснали с почти 36 процента. Много хора се отказват да имат деца и под влияние на други фактори като притеснения за бъдещето развитие на света, страх от самота и липса на социална подкрепа, особено при жените, все повечето изисквания към работещите майки и други.

Още: Помага ли домашният любимец да се чувствате по-спокойни?

Важното от резултатите на направеното проучване е, че кучетата не заместват непременно децата, а по-скоро запълват емоционални и социални празнини, които хората усещат лично. Това не означава, че никога не биха се ангажирали като родители и непременно не желаят да отгледат свое поколение.

Снимка: iStock

Въпреки, че според резултатите от доклада става ясно, че все по-малко хора са готови да поемат ролята на родител в истинския смисъл, изследователите, направили проучването обобщават, че според тях да полагаш грижи за домашния любимец може да върви в хармония с родитлството. Те подчертават, че "хората може би са еволюирали, за да се грижат за другите, независимо от вида им", пише Science Alert.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес