Джон Ди, придворният астроном и съветник на английската кралица Елизабет I, е бил дълбоко обсебен от окултизма и магията и се е опитвал да общува с призраци, използвайки т.нар. „духовно огледало“, изработено от полиран обсидиан.
Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия
Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?
Днес рядката и чудновата вещ се съхранява в Британския музей в Лондон. Въпросите около нея винаги са били много – редица учени са искали да надникнат в тайните около този загадъчен предмет, както и по какъв начин Ди се е сдобил с него през XVI век. Наскоро бе обект на обширно изследване, което установи истинския, забулен в тайнственост произход на „Дяволското огледало“.
Полирано от двете страни, с почти перфектно кръгла форма и тегло около 882 грама, огледалото е снабдено с перфориран квадратен език в горната си част, дълъг едва 33 мм, който може би е служил като дръжка.
Геохимичният анализ на ценната вещ е позволил на изследователите да свържат обсидиана, от който тя е изработена, с този в Пачука, Мексико – обект, който е бил активно разработван от ацтеките. Очевидно артефактът действително е бил дело на ацтеките, а не копие, направено от европейски обсидиан, е отбелязано в научния доклад.
Още: Проучване: Забраната на смартфоните в училище подобрява концентрацията
Още: Мистерията на котешкия сън: Ето защо повечето котки спят на лявата си страна
Чертежи на подобни огледала могат да бъдат открити в Codex Tepetlaoztoc – живописен ръкопис на ацтеките, създаден през XVI в. и показващ, наред с всичко останало, и злоупотребите на испанските конкистадори с местното население.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени декодираха пълния геном на древен египтянин
Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия
Ацтеките са използвали огледала от обсидиан, за да надникнат в бъдещето и за различни религиозни ритуали. Тези огледала са тясно обвързани с един бог, наричан „Пушещото огледало“ на езика науатъл, който в ацтекския пантеон е изпълнявал ролята на бог на магьосниците.
„Той често е изобразяван с отрязан ляв крак. На мястото на липсващия крайник има огледало от обсидиан", казва водещият автор на изследването Стюарт Кембъл, професор по близкоизточна археология в Университета в Манчестър, САЩ.
Обсидианът се среща само в много специфични вулканични места. Геохимичният анализ показва, че огледалото на Ди е близко до проби от Пачука, регион в Мексико, който е бил под контрола на ацтеките и "е бил най-силно експлоатираният" от известните обсидианови ресурси на империята на ацтеките, се казва още в проучването, публикувано в Live Science.
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите